ScPhys Practical Electricity Quiz 1

ScPhys Practical Electricity Quiz 1

10th Grade

7 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

BÀI TẬP ĐIỆN TRƯỜNG

BÀI TẬP ĐIỆN TRƯỜNG

1st - 12th Grade

10 Qs

Free Fall

Free Fall

9th - 12th Grade

9 Qs

World Science Day!

World Science Day!

6th - 10th Grade

12 Qs

UK 1 HUKUM NEWTON TENTANG GERAK

UK 1 HUKUM NEWTON TENTANG GERAK

10th Grade

10 Qs

LỰC HẤP DẪN

LỰC HẤP DẪN

10th Grade

10 Qs

UH listrik statis

UH listrik statis

10th Grade

10 Qs

FLUIDA STATIS

FLUIDA STATIS

10th - 12th Grade

10 Qs

Cuestionario de Física 1B

Cuestionario de Física 1B

9th - 12th Grade

10 Qs

ScPhys Practical Electricity Quiz 1

ScPhys Practical Electricity Quiz 1

Assessment

Quiz

Physics

10th Grade

Practice Problem

Medium

Created by

Wong Benjamin

Used 15+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

7 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

An electric heater takes a current of 4 A from a 250 V supply when operating normally. How long would it take the heater to convert 400 000 J of electrical energy?

400 s

1 000 s

1 600 s

100 000 s

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Electric energy produced by light a bulb with resistance of 6 ohm when it is passed by electric current for 60 second is 1440 J, the electric current flowing through the light bulb is ….

4 A

3 A

2 A

1 A

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

The cost of electricity is 27 cents per kWh. What is the cost of using a 1000–1200 W iron at maximum power for 45 minutes?

................... cents (3.s.f)

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

The cost of using electricity in a household in a 30 day-month is $165.

What is the cost of a unit electricity if the only appliance used was a 2 500 W

air-con operated from 9 pm to 7 am daily?

................... cents

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

Calculate the energy consumption of an electrical appliance that consumes 500 watts for 5 hours in kWh.

___________ kWh

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

  1. Calculate the annual cost of operating a ceiling fan that consumes 75 watts for 8 hours daily, with electricity priced at $0.18 per kWh in 2 d.p

$ ______________

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

  1. Calculate the monthly cost (1 month = 30 days) of operating a hairdryer for 15 minutes daily, consuming 1200 watts, with electricity priced at $0.25 per kWh (in 3 s.f.)

$ ___________