Shopping Math Quiz

Shopping Math Quiz

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Real-Life Decimal Multiplication Challenges for Grade 5

Real-Life Decimal Multiplication Challenges for Grade 5

5th Grade - University

10 Qs

Shopping Math

Shopping Math

6th - 8th Grade

10 Qs

Real World Math Problems with Money Quiz

Real World Math Problems with Money Quiz

6th Grade

12 Qs

Fraction & Decimal Word Problems

Fraction & Decimal Word Problems

6th - 7th Grade

15 Qs

Money problems

Money problems

4th - 6th Grade

10 Qs

Adding, subtracting and multiplying decimals

Adding, subtracting and multiplying decimals

6th Grade

12 Qs

Counting Back Change

Counting Back Change

4th - 8th Grade

15 Qs

PRETEST: Rates and Unit Rates

PRETEST: Rates and Unit Rates

6th - 12th Grade

15 Qs

Shopping Math Quiz

Shopping Math Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
3.OA.A.3, 3.OA.C.7, 3.NBT.A.2

+4

Standards-aligned

Created by

Michelle Benham

Used 6+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If you buy 3 shirts priced at $15 each, how much will the total cost be?

$30

$45

$60

Tags

CCSS.3.OA.A.1

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.C.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Samantha buys 5 notebooks at $2 each and 2 pens at $1.50 each. What is her total cost?

$13.00

$11.00

$10.00

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

CCSS.3.OA.C.7

CCSS.3.OA.D.8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A pair of sneakers costs $65. If Sam has a coupon for $12.50 off, how much does she pay for the pair of sneakers?

$52.50

$59.50

$65.00

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You buy 4 packs of gum, each costing $1.25. How much do you spend in total?

$4.00

$5.00

$6.00

Tags

CCSS.3.OA.A.1

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.C.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If a book costs $8 and a movie costs $22, how much more is the movie?

$16.00

$20.00

$14.00

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A grocery store is selling apples for $0.50 each. If you buy 12 apples, how much will it cost?

$5.00

$6.00

$7.00

Tags

CCSS.3.OA.A.1

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.C.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A video game is priced at $60, how much would 6 games cost?

$360

$300

$480

Tags

CCSS.3.NBT.A.3

CCSS.3.OA.A.1

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.B.5

CCSS.3.OA.C.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?