Investigations 8.1.4 Spiral Review

Investigations 8.1.4 Spiral Review

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Countable and Uncountable Nouns

Countable and Uncountable Nouns

5th Grade

10 Qs

can - could

can - could

1st - 5th Grade

10 Qs

Shopping

Shopping

1st - 5th Grade

10 Qs

HOW MUCH   HOW MANY   COST   part two

HOW MUCH HOW MANY COST part two

5th Grade

15 Qs

School supplies

School supplies

4th - 9th Grade

12 Qs

Author's Purpose, Point of View, and Sentences Review

Author's Purpose, Point of View, and Sentences Review

KG - 12th Grade

12 Qs

Phones

Phones

4th - 5th Grade

10 Qs

Big Nate ULTIMATE Quiz!

Big Nate ULTIMATE Quiz!

KG - Professional Development

15 Qs

Investigations 8.1.4 Spiral Review

Investigations 8.1.4 Spiral Review

Assessment

Quiz

English

5th Grade

Medium

Created by

Heidi Robison

Used 2+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

•Mrs. Brindley’s backyard has an area of 192 square yards.  If I divide it into 8 equal sections for planting, what is the area of each section?

Mathematical Equivalence

ON

2.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

•Jordon used 17 liters of oil in 6 days.  What is the average amount of oil used per day? Round to the nearest hundredth.

Mathematical Equivalence

ON

3.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

•Mrs. Robison purchased 3 coats for her boys.  The total cost was $162.00.  If each coat is the same price, how much did one coat cost?

Mathematical Equivalence

ON

4.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

17 – 3 x 4 + 1

Using parentheses, re-create the expression.  The new expression must have the same value as the expression shown.

Mathematical Equivalence

ON

5.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

•Add parentheses to make the expression equal to 36. Include the complete equation and including the answer.

  36 ÷ 4 + 5 + 4 x 3

Mathematical Equivalence

ON

6.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

At the Heber City carnival, Easton rode the ferris wheel thirteen times and the bumper cars 19 times.  If each ride costs 13 tickets, how many tickets did he use?

Mathematical Equivalence

ON

7.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

The school uses 6,089 staples every year.  The staples come in packs of 55. How many full packs would they need to buy?


Mathematical Equivalence

ON

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?