Story Problem Quiz

Story Problem Quiz

4th Grade

71 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Measurement

Measurement

3rd - 6th Grade

76 Qs

Conversions

Conversions

4th Grade

70 Qs

Measurement revision

Measurement revision

KG - University

75 Qs

Area and Perimeter Challenge

Area and Perimeter Challenge

4th - 5th Grade

77 Qs

4th Grade TNReady Math Review

4th Grade TNReady Math Review

4th Grade

75 Qs

Cinco De Math-o Review Quiz

Cinco De Math-o Review Quiz

4th Grade

77 Qs

(Eureka Module 4.3) STAAR Whole Number Operations

(Eureka Module 4.3) STAAR Whole Number Operations

4th Grade

67 Qs

Area and perimeter revision

Area and perimeter revision

1st - 5th Grade

67 Qs

Story Problem Quiz

Story Problem Quiz

Assessment

Passage

Mathematics

4th Grade

Hard

Created by

Haseo Jung Logan

Used 1+ times

FREE Resource

71 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the story problem about?

Renting a car

Renting office space

Building a file room

Buying office furniture

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the question asking?

How much the rent costs

How much space is rented

How much space is used for a file room

How much space is left after the file room is allocated

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What information is given?

The cost of the rented space

The dimensions of the file room

The total space rented and the space for the file room

The number of rooms in the office building

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How many square feet of space are left?

2,465.93

2,576.93

2,579.13

2,634.13

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which number sentence shows p, how many pennies they have left?

356 + 408 – 575 = p

575 – 408 + 356 = p

356 + 408 + 575 = p

575 – 408 – 356 = p

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the difference between the amount of time Edena ran and the amount of time Zach ran?

0.27

0.99

0.79

0.62

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Vanessa brought $55 to spend on the class trip. She bought a T-shirt for $20 and a pen for $11. She spent the rest of her money on lunch and snacks. Which equation can be used to find f, how much Vanessa spent for lunch and snacks?

55 - 20 - 11 = f

20 + 11 - f = 55

20 + f - 11 = 55

55 - 20 + 11 = f

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?