Multiplying Large Numbers and Decimals

Multiplying Large Numbers and Decimals

5th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

4th Grade Word Problems: Multiplication & Area Challenges

4th Grade Word Problems: Multiplication & Area Challenges

4th Grade - University

10 Qs

Mastering Multiplication & Division in Real-Life Problems

Mastering Multiplication & Division in Real-Life Problems

4th Grade - University

10 Qs

5.3K Problem Solving

5.3K Problem Solving

5th Grade

10 Qs

Measurement Conversions

Measurement Conversions

5th Grade

12 Qs

Metric and Customary Measurement Conversions

Metric and Customary Measurement Conversions

5th Grade

10 Qs

All measurement conversion

All measurement conversion

4th - 6th Grade

15 Qs

Proportions and Tables: Fun Challenges for 5th Graders

Proportions and Tables: Fun Challenges for 5th Graders

5th Grade - University

10 Qs

Mixed Number Addition & Subtraction Challenge for 4th Grade

Mixed Number Addition & Subtraction Challenge for 4th Grade

4th Grade - University

10 Qs

Multiplying Large Numbers and Decimals

Multiplying Large Numbers and Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Melissa Mikul

Used 3+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

What is the product of 25 and 36?

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

Calculate 4.5 multiplied by 3.2.

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

If a box contains 238 packs of pencils, and each pack has 24 pencils, how many pencils are there in total?

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

Samantha bought 3.5 kg of apples and 0.4 of the apples were rotten. How many kilograms of the apples were rotten?

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

If a car travels at a speed of 60 miles per hour for 4 hours, how many miles does it travel?

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

What is the product of 78.3 and 5.6?

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

On average, a bakery sells 156 loaves of bread each day. After 32 days, how many loaves of bread would they sell?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?