Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of Salmon. What is the price per pound of Salmon?
Unit Rates, constant of proporionality, and Similar Figures SBC

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Grace Detomaso
Used 1+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$57.46
$8.50
$19.50
$24.70
2.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
Jose paid $47.00 for 4 movie tickets. Each ticket cost the same amount. What was the cost of each movie ticket in dollars and cents?
Mathematical Equivalence
ON
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Cheddar cheese cost $4.25 per pound. Which equation best represents y, the total cost of x pounds of cheddar cheese?
x = 4.25 + y
x = 4.25y
y = 4.25 + x
y = 4.25x
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe says to use 3 cups of flour to make 48 cookies. What is the constant of proportionality that relates the number of cookies made, y, to the number of cups of flour, x.
0.6
48
3
16
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
At a school carnival tickets can be purchased to participate in different activities. The table shows the different cost for different numbers of tickets.
What is the constant of proportionality that relates y, the total cost in dollars, to x, the number of tickets purchased.
4.00
0.25
1.00
0.10
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Imani compared the number of fluid ounces per bottle of sunscreen to the cost of four different brands of sunscreen. The information she gathered is shown in the table.
Based on the data in the table, which brand of sunscreen has the greatest cost per fluid ounce?
Brand W
Brand X
Brand Y
Brand Z
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A shopper pays $3.95 for 5 pounds of potatoes. What is the price per pound for potatoes?
$0.40
$0.79
$1.05
$1.27
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Interpreting Slope & Y-Intercept

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Perimeter and Area

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Topical Quiz 2

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Circles and Area of Composite Figures

Quiz
•
7th Grade
15 questions
STAAR Test Geometry

Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
7th Grade Math 2023 STAAR review part 2

Quiz
•
7th Grade
12 questions
2023 7th Grade Math STAAR Day #2 (14-25)

Quiz
•
7th Grade
16 questions
GCCISD-7th Grade Math STAAR Questions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade