Unit Rates, constant of proporionality, and Similar Figures SBC

Unit Rates, constant of proporionality, and Similar Figures SBC

7th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7.5AC STAAR Review Similarity

7.5AC STAAR Review Similarity

7th Grade

14 Qs

7th Grade Math 2023 STAAR review part 2

7th Grade Math 2023 STAAR review part 2

7th Grade

10 Qs

7th Grade Math STAAR 2022 part 1

7th Grade Math STAAR 2022 part 1

7th Grade

10 Qs

Grade 7 STAAR review

Grade 7 STAAR review

7th Grade

16 Qs

KSSM Form 1 Linear Equation

KSSM Form 1 Linear Equation

7th Grade

15 Qs

GCCISD-7th Grade Math STAAR Questions

GCCISD-7th Grade Math STAAR Questions

7th Grade

16 Qs

TRIMESTER 2 I CAN...

TRIMESTER 2 I CAN...

7th Grade

10 Qs

Area of Quadrilaterals Trapezoids Triangles Circles

Area of Quadrilaterals Trapezoids Triangles Circles

5th Grade - University

13 Qs

Unit Rates, constant of proporionality, and Similar Figures SBC

Unit Rates, constant of proporionality, and Similar Figures SBC

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Grace Detomaso

Used 1+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of Salmon. What is the price per pound of Salmon?

$57.46

$8.50

$19.50

$24.70

2.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

Jose paid $47.00 for 4 movie tickets. Each ticket cost the same amount. What was the cost of each movie ticket in dollars and cents?

Mathematical Equivalence

ON

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Cheddar cheese cost $4.25 per pound. Which equation best represents y, the total cost of x pounds of cheddar cheese?

x = 4.25 + y

x = 4.25y

y = 4.25 + x

y = 4.25x

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe says to use 3 cups of flour to make 48 cookies. What is the constant of proportionality that relates the number of cookies made, y, to the number of cups of flour, x.

0.6

48

3

16

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

At a school carnival tickets can be purchased to participate in different activities. The table shows the different cost for different numbers of tickets.

What is the constant of proportionality that relates y, the total cost in dollars, to x, the number of tickets purchased.

4.00

0.25

1.00

0.10

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Imani compared the number of fluid ounces per bottle of sunscreen to the cost of four different brands of sunscreen. The information she gathered is shown in the table.

Based on the data in the table, which brand of sunscreen has the greatest cost per fluid ounce?

Brand W

Brand X

Brand Y

Brand Z

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A shopper pays $3.95 for 5 pounds of potatoes. What is the price per pound for potatoes?

$0.40

$0.79

$1.05

$1.27

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?