Unit Rates, constant of proporionality, and Similar Figures SBC

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Grace Detomaso
Used 1+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of Salmon. What is the price per pound of Salmon?
$57.46
$8.50
$19.50
$24.70
2.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
Jose paid $47.00 for 4 movie tickets. Each ticket cost the same amount. What was the cost of each movie ticket in dollars and cents?
Mathematical Equivalence
ON
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Cheddar cheese cost $4.25 per pound. Which equation best represents y, the total cost of x pounds of cheddar cheese?
x = 4.25 + y
x = 4.25y
y = 4.25 + x
y = 4.25x
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe says to use 3 cups of flour to make 48 cookies. What is the constant of proportionality that relates the number of cookies made, y, to the number of cups of flour, x.
0.6
48
3
16
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
At a school carnival tickets can be purchased to participate in different activities. The table shows the different cost for different numbers of tickets.
What is the constant of proportionality that relates y, the total cost in dollars, to x, the number of tickets purchased.
4.00
0.25
1.00
0.10
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Imani compared the number of fluid ounces per bottle of sunscreen to the cost of four different brands of sunscreen. The information she gathered is shown in the table.
Based on the data in the table, which brand of sunscreen has the greatest cost per fluid ounce?
Brand W
Brand X
Brand Y
Brand Z
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A shopper pays $3.95 for 5 pounds of potatoes. What is the price per pound for potatoes?
$0.40
$0.79
$1.05
$1.27
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
2023 7th Grade Math STAAR Day #2 (14-25)

Quiz
•
7th Grade
17 questions
Square Quadrilaterals

Quiz
•
5th Grade - University
11 questions
Area of Triangles, Squares, Quadrilaterals and Rectangles

Quiz
•
5th Grade - University
13 questions
Area of Quadrilaterals Trapezoids Triangles Circles

Quiz
•
5th Grade - University
16 questions
Review for R Unit 3 Test

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Topical Quiz 2

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Cross Sections - Other Shapes

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Similarity

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade