Digital Day 2 Instructor Led

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+9
Standards-aligned
Abbey Gardner
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
45 sec • 1 pt
9(6+8)
8(7+9)
3(18+22)
4(14+18)
4(14+72)
Tags
CCSS.6.NS.B.4
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
There are 500 students at a middle school. Of these students, 350 will attend a dance. What percentage of the students at this school will attend the dance?
15%
30%
35%
70%
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which statement correctly describes a unit rate?
Emily pays $1 for 5 drinks. The unit rate is $5 per drink.
Alan pays $8 for 4 pencils. The unit rate is $2 per pencil.
Karen pays $12 for 3 muffins. The unit rate is $15 per muffin.
Roberto pays $24 for 12 gallons of gas. The unit rate is $12 per gallon.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
70
105
77
78
Tags
CCSS.6.EE.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the area, in square centimeters, of the triangle shown?
13.95 square cm
96.52 square cm
193.04 square cm
386.08 square cm
Tags
CCSS.6.G.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.6.NS.A.1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
It takes Alia 7 minutes to run one mile. Which equation can be used to show the relationship between Alia's number of miles, m, and the total time of her run, t?
7t=m
7m=t
7+m=t
m-7=t
Tags
CCSS.6.EE.C.9
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
18 questions
Covering and Surrounding review

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Rectangular Prism Surface area

Quiz
•
6th Grade
20 questions
5th Grade VA SOL Math Vocabulary

Quiz
•
4th - 6th Grade
21 questions
CC1 Chapter 2 Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
6th Grade Math - IA4 Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Volume of Rectangular Prisms

Quiz
•
4th - 6th Grade
17 questions
Area, Surface Area + Volume Quiz

Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Eureka Math Grade 5 Module 5 Mid-Mod Review

Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade