Unit Rate and Equivalent Ratios

Unit Rate and Equivalent Ratios

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Unit Rates Quiz

Ratios and Unit Rates Quiz

Ratio/Unit Rate Review

Ratio/Unit Rate Review

Unit 3 Review

Unit 3 Review

Unit 1 2019-2020

Unit 1 2019-2020

Ratios & Rates review

Ratios & Rates review

ratios

ratios

Ratio Unit Test

Ratio Unit Test

Ratios and Rates

Ratios and Rates

Unit Rate and Equivalent Ratios

Unit Rate and Equivalent Ratios

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3A, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Andrew Swenson

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Calculate the unit rate: 360 miles in 6 hours

40 miles per hour

50 miles per hour

60 miles per hour

70 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the equivalent ratio of 3:5

5:8

4:7

2:3

6:10

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Compare the ratios 4:7 and 8:14

The ratio 4:7 is less than the ratio 8:14

The ratios 4:7 and 8:14 are equal.

The ratio 4:7 is greater than the ratio 8:14

The ratio 4:7 is equal to the ratio 8:15

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Convert the ratio 2:3 to a unit rate

0.67

1.5

0.75

0.4

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Calculate the unit rate: 48 ounces for $6

$0.125 per ounce

$0.10 per ounce

$0.50 per ounce

$0.25 per ounce

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the equivalent ratio of 4:9

6:13

8:18

3:7

5:11

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Compare the ratios 5:8 and 15:24

Not equal

Less than

Equal

Greater than

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?