One Step Equations Word Problems
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
+7
Standards-aligned
Wayground Content
Used 1K+ times
FREE Resource
Student preview

21 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If one roll of masking tape costs $1.15, how many rolls can Emma buy with $5.75?
Tags
CCSS.6.EE.B.7
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ashley finds masking tape in packages of 4 rolls for $4.32. What is the cost of one roll in the package?
Tags
CCSS.6.EE.B.7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Each pair of socks costs $2.50. if Ella buys 6 pairs, how much does she pay?
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Andrew has saved $55 toward the purchase of an IPOD. The IPOD costs $145. Which equation represents the amount Andrew needs to save to by the IPOD?
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Two hundred seventy-six people are seated in 12 identical rows for a performance of a school play. How many people are in each row? Let p be the number of people in each row.
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A $20 t-shirt is on sale for 1⁄10 off. How much money will Sierra save if she buys the shirt on sale? Let d be the number of dollars saved.
d = 20 ⋅ 1⁄10
d = 1⁄10 + 20
20d = 1⁄10
d = 10 ÷ 1⁄10
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
In 2010, a tree was 8 feet tall. In 2011 the tree was 14 feet tall. Which equation would be used to find how many feet the tree grew?
f + 8 = 14
f - 8 = 14
f/8 = 14
8f=14
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Winter Holiday Trivia
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade