Calculating Unit Rate

Calculating Unit Rate

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

EPP 5 AGRICULTURE GAME QUIZ 1

EPP 5 AGRICULTURE GAME QUIZ 1

5th Grade

10 Qs

Jaringan Komputer dan Internet Kelas 8

Jaringan Komputer dan Internet Kelas 8

KG - University

11 Qs

Назревание Первой мировой войны

Назревание Первой мировой войны

8th Grade

15 Qs

Career Advice on becoming a Beauty Therapist by Danielle S (Full Version)

Career Advice on becoming a Beauty Therapist by Danielle S (Full Version)

KG - University

10 Qs

Up to Multi-Step Word Problems

Up to Multi-Step Word Problems

KG - University

10 Qs

I derivati del legno: produzione e caratteristiche

I derivati del legno: produzione e caratteristiche

6th Grade

10 Qs

Calculating Unit Rate

Calculating Unit Rate

Assessment

Quiz

others

Practice Problem

Hard

Created by

Jenna Dostoomian

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

1) The container of gourmet coffee below costs $44. What is the price per pound?

$8.00
$7.15
$1.25
$0.80

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

2) The Morris family drove 405 miles in 9 hours. What was their average speed in miles per hour?

35 mph
40 mph
45 mph
50 mph

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

3) Stephanie painted 1,000 square feet of wall space with 2.5 gallons of paint. Which statement is true?

Each square foot of surface area requires 400 gallons of paint.
Each square foot of surface area requires 500 gallons of paint.
Each gallon of paint will cover a surface area of 500 square feet.
Each gallon of paint will cover a surface area of 400 square feet.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

4) Corbin has 930 apple trees on his 5-acre orchard. How many trees does Corbin have per acre?

186
192
200
220

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

5) Amanda bought 3 bottles of vitamins for $18. What was the price per bottle?

$1.67
$6.00
$10.00
$16.60

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

6) Jose ran 6.6 miles on a treadmill. It took him 1.2 hours. What was his speed in miles per hour?

5 mph
5.5 mph
4.5 mph
1.8 mph

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

7) Jesse makes a turkey brine with 6 teaspoons of salt and 8 cups of water. Complete the statement below: For every cup of water, Jesse used ____ tsp of salt.

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?