
Calculating Unit Rate
Quiz
•
others
•
•
Practice Problem
•
Hard
Jenna Dostoomian
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
1) The container of gourmet coffee below costs $44. What is the price per pound?
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
2) The Morris family drove 405 miles in 9 hours. What was their average speed in miles per hour?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
3) Stephanie painted 1,000 square feet of wall space with 2.5 gallons of paint. Which statement is true?
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
4) Corbin has 930 apple trees on his 5-acre orchard. How many trees does Corbin have per acre?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
5) Amanda bought 3 bottles of vitamins for $18. What was the price per bottle?
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
6) Jose ran 6.6 miles on a treadmill. It took him 1.2 hours. What was his speed in miles per hour?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
7) Jesse makes a turkey brine with 6 teaspoons of salt and 8 cups of water. Complete the statement below: For every cup of water, Jesse used ____ tsp of salt.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Tekanan
Quiz
•
8th Grade
13 questions
Event Budget Quiz
Quiz
•
12th Grade
10 questions
Money Mayhem: A Witty Quiz on Personal Finance
Quiz
•
Professional Development
8 questions
Fantastic Undersea Life of Jacques Cousteau, Dan Yaccarino Vocabulary Part 1
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
4. The Giver Chapters 10-15
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Writing good introduction for data-based charts
Quiz
•
9th Grade
13 questions
Island of the Blue Dolphins Ch. 11-14 Vocab Quiz Review
Quiz
•
KG - University
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for others
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
