TOPIC-5: Ratios and Rates UPDATED

TOPIC-5: Ratios and Rates UPDATED

6th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Understanding Ratios and Rates Quiz

Understanding Ratios and Rates Quiz

6th Grade

20 Qs

6th Grade Rate and Percentage

6th Grade Rate and Percentage

6th Grade

20 Qs

SOL 6.12

SOL 6.12

5th - 6th Grade

20 Qs

Advanced Proportions

Advanced Proportions

6th Grade

20 Qs

Comparing Rates

Comparing Rates

6th Grade

22 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th Grade

20 Qs

Ratios and Proportions Review

Ratios and Proportions Review

6th Grade

20 Qs

Ratios

Ratios

6th Grade

20 Qs

TOPIC-5: Ratios and Rates UPDATED

TOPIC-5: Ratios and Rates UPDATED

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Rajasekhar Badditi

Used 21+ times

FREE Resource

25 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

Complete the definition: A relationship in which there are y units of a quantity for every x units of a quantity is a __________.

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

Complete the definition: The price of a single item is called a __________.

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

Complete the definition: A ratio that compares quantities with unlike units of measure is a __________.

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

In gym class, the sixth graders walk 2 laps for every 3 laps they run. If the students run 12 laps, how many laps will they walk? Complete the table. Then plot the pairs of values on the coordinate plane.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which is the better value? Circle it.

$5.00 for 4 mangoes

$6.00 for 5 mangoes

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Who earned more each month? Circle it.

Atif: $84 over 3 months

Jafar: $100 over 4 months

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which is a faster rate? Circle it.

3 laps in 5 minutes

4 laps in 7 minutes

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?