Complete the definition: A relationship in which there are y units of a quantity for every x units of a quantity is a __________.
TOPIC-5: Ratios and Rates UPDATED

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard

Rajasekhar Badditi
Used 21+ times
FREE Resource
25 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
2 mins • 1 pt
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
2 mins • 1 pt
Complete the definition: The price of a single item is called a __________.
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
2 mins • 1 pt
Complete the definition: A ratio that compares quantities with unlike units of measure is a __________.
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
2 mins • 1 pt
In gym class, the sixth graders walk 2 laps for every 3 laps they run. If the students run 12 laps, how many laps will they walk? Complete the table. Then plot the pairs of values on the coordinate plane.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is the better value? Circle it.
$5.00 for 4 mangoes
$6.00 for 5 mangoes
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Who earned more each month? Circle it.
Atif: $84 over 3 months
Jafar: $100 over 4 months
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is a faster rate? Circle it.
3 laps in 5 minutes
4 laps in 7 minutes
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
22 questions
Comparing Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
6th Grade Rate and Percentage

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Finding Speed Rate

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Ratios, Unit Rates, and Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios, Ratios, and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Module 1 & 2 Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Rate and Proportions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Calculating Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade