TOPIC-5: Ratios and Rates UPDATED

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned

Rajasekhar Badditi
Used 21+ times
FREE Resource
25 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
2 mins • 1 pt
Complete the definition: A relationship in which there are y units of a quantity for every x units of a quantity is a __________.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
2 mins • 1 pt
Complete the definition: The price of a single item is called a __________.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
2 mins • 1 pt
Complete the definition: A ratio that compares quantities with unlike units of measure is a __________.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
2 mins • 1 pt
In gym class, the sixth graders walk 2 laps for every 3 laps they run. If the students run 12 laps, how many laps will they walk? Complete the table. Then plot the pairs of values on the coordinate plane.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is the better value? Circle it.
$5.00 for 4 mangoes
$6.00 for 5 mangoes
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Who earned more each month? Circle it.
Atif: $84 over 3 months
Jafar: $100 over 4 months
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is a faster rate? Circle it.
3 laps in 5 minutes
4 laps in 7 minutes
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Ratios, Rates, Proportions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
MATHLETICS: Exam Preparation Showdown (Round 1, Grade 6)

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios, Unit Rates, and Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios, Ratios, and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Module 1 & 2 Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Rates, Unit Rates and Equivalent Ratios

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
6th Grade - Topic 5 - Savvas Book Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Independent and Dependent Variable Math

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade