Math DOL 04.30 - Unit Rates

Math DOL 04.30 - Unit Rates

7th Grade

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Proportions

Solving Proportions

6th - 8th Grade

10 Qs

2-D Geometry Quick Check

2-D Geometry Quick Check

7th Grade

10 Qs

Unit Rate from Tables

Unit Rate from Tables

7th Grade

10 Qs

Brain Teasers

Brain Teasers

1st - 12th Grade

10 Qs

Finding Unit Rates in a Table & Graph

Finding Unit Rates in a Table & Graph

6th - 8th Grade

8 Qs

BPS.MAFS.8.F.2.5

BPS.MAFS.8.F.2.5

7th - 9th Grade

10 Qs

#37 (B) - WP - Dividing with Fractions (10 problems)

#37 (B) - WP - Dividing with Fractions (10 problems)

4th - 7th Grade

10 Qs

 Barnett Math Camp Teks 7.3A .7.4A7.3B

Barnett Math Camp Teks 7.3A .7.4A7.3B

7th Grade

10 Qs

Math DOL 04.30 - Unit Rates

Math DOL 04.30 - Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Hard

Created by

Corey Taylor

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 16 pts

Media Image

Roger's laser jet printer can print 48 pages in 15 minutes. How many pages can it print in 1 hour?

144

153

192

1,080

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 16 pts

Media Image

The swim team manager needs to purchase award ribbons for competitions. For 500 ribbons, what is the cost per ribbon?

$0.07

$0.15

$0.67

$0.21

3.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 17 pts

Media Image

The graph shows the costs of oranges at a grocery store. What is the unit rate?

(Write the answer as a fraction, simplified.)

Mathematical Equivalence

OFF

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 17 pts

Marco's daily workout includes jumping jacks and sit-ups, always in the same ratio to one another. On Monday, Marco does 54 jumping jacks and 18 sit-ups.

If Marco does 66 jumping jacks on Tuesday, he will also have done ___ sit-ups that same day.

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 17 pts

Marco's daily workout includes jumping jacks and sit-ups, always in the same ratio to one another. On

Monday, Marco does 54 jumping jacks and 18 sit-ups.

Marco begins his workout on Wednesday with 15 sit-ups. He finishes the workout by doing ___ jumping jacks.

6.

OPEN ENDED QUESTION

2 mins • 17 pts

Media Image

Mrs. Smith is making homemade silly putty for the children in her class. The ingredients are mixed together in the table shown.
When the ingredients are mixed in the same ratio, as shown, every batch of silly putty will be the same consistency. Study the measurements for each batch in the table and fill in the blanks for Batch 3 so that every batch will have the same consistency.

Evaluate responses using AI:

OFF