Math DOL 04.30 - Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Corey Taylor
FREE Resource
Enhance your content in a minute
6 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 16 pts
Roger's laser jet printer can print 48 pages in 15 minutes. How many pages can it print in 1 hour?
144
153
192
1,080
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 16 pts
The swim team manager needs to purchase award ribbons for competitions. For 500 ribbons, what is the cost per ribbon?
$0.07
$0.15
$0.67
$0.21
3.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 17 pts
The graph shows the costs of oranges at a grocery store. What is the unit rate?
(Write the answer as a fraction, simplified.)
Mathematical Equivalence
OFF
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
2 mins • 17 pts
Marco's daily workout includes jumping jacks and sit-ups, always in the same ratio to one another. On Monday, Marco does 54 jumping jacks and 18 sit-ups.
If Marco does 66 jumping jacks on Tuesday, he will also have done ___ sit-ups that same day.
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
2 mins • 17 pts
Marco's daily workout includes jumping jacks and sit-ups, always in the same ratio to one another. On
Monday, Marco does 54 jumping jacks and 18 sit-ups.
Marco begins his workout on Wednesday with 15 sit-ups. He finishes the workout by doing ___ jumping jacks.
6.
OPEN ENDED QUESTION
2 mins • 17 pts
Mrs. Smith is making homemade silly putty for the children in her class. The ingredients are mixed together in the table shown.
When the ingredients are mixed in the same ratio, as shown, every batch of silly putty will be the same consistency. Study the measurements for each batch in the table and fill in the blanks for Batch 3 so that every batch will have the same consistency.
Evaluate responses using AI:
OFF
Similar Resources on Wayground
10 questions
Solving Systems of Inequalities Word Problems
Quiz
•
7th - 9th Grade
11 questions
Comparing box plots
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Math 7 Unit 5 Review
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Suma y Resta con Números Enteros
Quiz
•
7th Grade
10 questions
ESTADISTICA
Quiz
•
6th - 11th Grade
10 questions
MATH 7- Review Quiz (Rational,Irrational&Perfect Square)
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Multiplication Quiz
Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
Evaluación final de: PENSAMIENTO MATEMÁTICO
Quiz
•
1st - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
