End of Year Review

End of Year Review

7th Grade

35 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math 6 Mid-Year Review

Math 6 Mid-Year Review

6th - 7th Grade

30 Qs

CPM - CC2 4.1.1 to 4.2.4 Review

CPM - CC2 4.1.1 to 4.2.4 Review

6th - 8th Grade

38 Qs

fraction for p6

fraction for p6

6th - 8th Grade

31 Qs

7th Grade Math Midterm (Cycle 2) Review

7th Grade Math Midterm (Cycle 2) Review

7th Grade

33 Qs

7th Grade Thanksgiving Break Review

7th Grade Thanksgiving Break Review

7th Grade

32 Qs

7.EE.A.1

7.EE.A.1

7th Grade

30 Qs

Unit Rate---Graphs 1

Unit Rate---Graphs 1

7th Grade

30 Qs

6th grade Benchmark review

6th grade Benchmark review

6th - 8th Grade

30 Qs

End of Year Review

End of Year Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.3C, 7.RP.A.2B, 6.EE.A.2B

+22

Standards-aligned

Created by

Riki Torrence

Used 2+ times

FREE Resource

35 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

What is the definition of a variable?

A letter or symbol that represents an unknown quantity

The little number or letter used to raise to a power

The number in front of a variable

The number with no variable

Tags

CCSS.6.EE.A.2B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which of the following is a unit rate
56 miles in 2 minutes
$4.59 for 3 pounds
$10 per student
$30 for 15 minutes

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Pat needs 14 sticks of pepperoni to make 28 pizzas.  How many sticks of pepperoni are needed to make 36 pizzas?  
15 pizzas
252 sticks
18 sticks
18 pizzas

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

NO CALCULATOR!!

-5 - (- 3)

-8
8
-2
15

Tags

CCSS.7.NS.A.1C

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

NO CALCULATOR!!

-32/8

-4
-5
4
24

Tags

CCSS.7.NS.A.2A

CCSS.7.NS.A.2B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Simplify the expression:
6 + 2(7x - 3) 
12 + 7x
14x
8x + 6
9 + 7x

Tags

CCSS.6.EE.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

How much tip should you leave if you want to tip 23% at Applebee's on a $27.31 bill?
$6.28
$33.59
$21.03

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?