End of Year Review

End of Year Review

7th Grade

35 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Converting measurements

Converting measurements

6th - 8th Grade

30 Qs

STAAR Category #2 Quick Check

STAAR Category #2 Quick Check

6th - 8th Grade

30 Qs

Review of 6th grade Math

Review of 6th grade Math

7th Grade

35 Qs

Midterm Practice Test

Midterm Practice Test

5th - 8th Grade

35 Qs

Integers - Real world application

Integers - Real world application

6th - 8th Grade

35 Qs

6th Grade Ratio Unit Review

6th Grade Ratio Unit Review

6th - 7th Grade

31 Qs

Test Review: Proportional Relationship

Test Review: Proportional Relationship

7th Grade

30 Qs

Better Buy? Comparing Unit Rates

Better Buy? Comparing Unit Rates

7th - 9th Grade

35 Qs

End of Year Review

End of Year Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Easy

Created by

Riki Torrence

Used 2+ times

FREE Resource

35 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

What is the definition of a variable?

A letter or symbol that represents an unknown quantity

The little number or letter used to raise to a power

The number in front of a variable

The number with no variable

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which of the following is a unit rate
56 miles in 2 minutes
$4.59 for 3 pounds
$10 per student
$30 for 15 minutes

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Pat needs 14 sticks of pepperoni to make 28 pizzas.  How many sticks of pepperoni are needed to make 36 pizzas?  
15 pizzas
252 sticks
18 sticks
18 pizzas

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

NO CALCULATOR!!

-5 - (- 3)

-8
8
-2
15

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

NO CALCULATOR!!

-32/8

-4
-5
4
24

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Simplify the expression:
6 + 2(7x - 3) 
12 + 7x
14x
8x + 6
9 + 7x

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

How much tip should you leave if you want to tip 23% at Applebee's on a $27.31 bill?
$6.28
$33.59
$21.03

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?