Real World Unit Rates

Real World Unit Rates

7th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Decimal Word Problems(all operations)

Decimal Word Problems(all operations)

6th - 7th Grade

10 Qs

7th Grade Unit Rate Practice

7th Grade Unit Rate Practice

7th Grade

10 Qs

Customary Measurement Conversions

Customary Measurement Conversions

6th - 8th Grade

10 Qs

Proportions

Proportions

6th - 8th Grade

10 Qs

Slope as Rate and Unit Rate

Slope as Rate and Unit Rate

6th - 10th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

11 Qs

Measurement Conversions & Unit Rate

Measurement Conversions & Unit Rate

5th - 8th Grade

13 Qs

Operations with Decimals

Operations with Decimals

5th - 7th Grade

13 Qs

Real World Unit Rates

Real World Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

7.4.B

Standards-aligned

Created by

DKecia Tolbert

Used 9+ times

FREE Resource

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 12 pts

When chaperoning 72 students there must be 6 teachers how many students are assigned to each teacher?

2

4

16

12

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 9 pts

When making large batches of lemonade at your favorite Chicken Fil Up restaurant, 3 pounds of sugar is used to make 15 quarts of lemonade. How many quarts of lemonade are made per pound of sugar?

Tags

7.4.B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 12 pts

Layla paid $3.36 for 1.4 pounds of grapes. What is the unit rate per pound of grapes?

2 grapes

Grapes are $1.4 per pound

Grapes are $2.40 per pound

Grapes are $3 per pound

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 12 pts

On her way to visit her college friends, Layla drives 265 miles in 5 hours, what is her average rate of speed in miles per hour?

Sentence Stem: Layla drives _______________ miles per hour

5.

LABELLING QUESTION

3 mins • 12 pts

The cost of different sizes of apple juice are shown in the table.

Complete the table to determine

the cost per ounce.

f
e
g
h

$0.08

$0.30

$0.40

$0.06

$0.04

$0.80

$0.03

$0.60

Tags

7.4.B

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 12 pts

Mr. Waugh paid $42.00 for 12 gallons of

gasoline. Ms. Peters paid $31.50 for 9

gallons of gasoline. What was the price per

gallon of the gasoline?

Tags

7.4.B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 9 pts

Media Image

The graph shows how the amount of money Jennifer earns depends on the time she works. How much does Jennifer earn per hour?

16

18

21

15

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 12 pts

Media Image

Calculate the unit rate for each product. Which is the better deal?

Cheerios

Apple Jacks

Both have the same unit rate.

9.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 9 pts

Media Image

The cheetah has an ability to accelerate quickly in three seconds. Suppose a cheetah could travel 1.5 hours at top speed covering 111.9 miles. How far can a cheetah travel in one hour?