Review Quiz in TLE 7 Cookery

Review Quiz in TLE 7 Cookery

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Present Simple

Present Simple

6th - 12th Grade

10 Qs

REVISION CHAPTER 8 & 9

REVISION CHAPTER 8 & 9

3rd Grade - University

20 Qs

name of accounts

name of accounts

1st - 10th Grade

12 Qs

VFA Lesson 19

VFA Lesson 19

7th Grade

10 Qs

DIRECT AND REPORTED SPEECH

DIRECT AND REPORTED SPEECH

7th Grade

10 Qs

Health Habits

Health Habits

6th - 7th Grade

15 Qs

Healthy Food

Healthy Food

KG - Professional Development

15 Qs

SIMPLE PAST NEGATIVE SENTENCES

SIMPLE PAST NEGATIVE SENTENCES

6th - 7th Grade

20 Qs

Review Quiz in TLE 7 Cookery

Review Quiz in TLE 7 Cookery

Assessment

Quiz

Education

7th Grade

Practice Problem

Medium

Created by

Nesly Abiera

Used 4+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

A mother buys fruits and vegetables good for one week. To prevent  

    spoilage which of the following equipment will keep them fresh?

Blender

Oven

Microwave oven

Refrigerator

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What does Tbsp or T stand for? 

Pint

Ounce

teaspoon

tablespoon

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Trina needs 1 cup of flour for her cookies but she only has a measuring  

    spoon. How many tablespoons of flour will she need in order to have 1  

    cup? 

12 tablespoons

16 tablespoons

18 tablespoons

20 tablespoons

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Troy needs 1 kilo of sugar for his buko juice, the sugar was packed into  

    250 grams. How many pack of sugar does he need? 

2 packs

3 packs

4 packs

5 packs

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How can you protect your staff and visitors from possible accidents?? 

Let spillage dry itself. 

Cover the damaged floor with mat. 

Clean the premises and hallways once a week. 

Repair or replace damaged floor coverings immediately. 

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Alex sold all his pastillas, he has a total of P260 gross income. How can  

      he determine his profit? 

Total the expenses 

Subtract total expenses to gross income 

Know the direction how to use the product  

Know how much food cost is incurred in each recipe. 

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If you sell the cupcakes P25.00 per piece and you have P18.00 purchase  

      cost, how much is your peso mark-up? 

7.00

17.00

26.00

43.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?