Calculating Profit

Calculating Profit

4th Grade

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplication in math(x)

Multiplication in math(x)

3rd - 4th Grade

11 Qs

números racionais: uma parte de...

números racionais: uma parte de...

4th - 6th Grade

10 Qs

Keliling Persegi, Persegi panjang dan Segitiga

Keliling Persegi, Persegi panjang dan Segitiga

4th Grade

10 Qs

Skala

Skala

4th Grade

11 Qs

Practicamos para la ECE

Practicamos para la ECE

4th - 6th Grade

10 Qs

Math Pr1me Place Values

Math Pr1me Place Values

4th - 6th Grade

10 Qs

Szorzás, bennfoglalás

Szorzás, bennfoglalás

4th - 6th Grade

10 Qs

SIFIR LAGI?

SIFIR LAGI?

4th Grade

10 Qs

Calculating Profit

Calculating Profit

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Medium

Created by

Sandra Gonzalez Velez

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jamie builds and sells boxes for worm farms. The materials to build each box cost $13. She sells the boxes for $20 each. How much profit will Jamie make if she sells 5 boxes?

$100

$115

$13

$35

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Simon makes a profit of $1.35 on each hot dog he sells. If a hot dog costs him $0.85 to make, how much does Simon sell each hot dog for?

$2.20

$1.35

$0.50

$2.55

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If I sell my bike for $100, and I spend $50 to fix it before I sell it, my profit would be...

$100

$50

$150

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 5 pts

Richard spent $25.78 on supplies to make birdhouses. He sold three bird houses for $12.50 each. How much profit did Richard make on his birdhouses?

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Sandra sold corn in a cup at the fall festival. The cost of making the corn in a cup was $9.29. The amount received from the sale was $22.35.


What was Sandra's profit?

$13.06

$27.14

$31.64

not here

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Charles bought an old rocking chair. He fixed it up so it looked new. Charles made the following purchases to repair the old rocking chair.


  • price paid for rocking chair $20
  • Cost of repairs $8
  • Cost of paint $7.50
  • Selling price $65


What was Charles's profit from selling the rocking chair?

$34.50

$30.50

$51.50

$87.50