Simple equations word problems

Simple equations word problems

6th - 8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate Word Problems Proportions Assignment 11/6

Unit Rate Word Problems Proportions Assignment 11/6

7th Grade

14 Qs

Slope Intecept from Verbal Description

Slope Intecept from Verbal Description

7th Grade

10 Qs

Direct Variation (12m)

Direct Variation (12m)

8th - 9th Grade

13 Qs

rozwiązywanie równań

rozwiązywanie równań

5th - 6th Grade

10 Qs

Simplifying Expressions Solving Equations and Equations Word Problems

Simplifying Expressions Solving Equations and Equations Word Problems

8th Grade - University

9 Qs

Writing Real World Equations

Writing Real World Equations

6th Grade

11 Qs

Decimal Operations Practice

Decimal Operations Practice

6th Grade

13 Qs

Simple equations word problems

Simple equations word problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

MeandMath Edu

Used 1+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Solve for x. 
5(x + 1) = 5x + 2
x = 5
x = 1
No solution
Infinite solutions

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 10 pts

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 5 times a number is 35, what is the number?

10

15

7

25

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 3 more than twice a number is 11, what is the number?

10

7

2

4

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a number increased by 9 is 27, what is the number?

22

18

36

15

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

WRITE AN EQUATION
Aliyah had some candy to give to her four children. She first took ten pieces for herself and then evenly divided the rest among her children. Each child received two pieces. With how many pieces did she start?
(x-10)/4=2
x-10/4=2
x-10=2(4)
2(x-10)=4

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
At Gamestop you can buy a Xbox One for $150.00 and each game to go with it would cost $24.00. Or, you can buy a Playstation 4 for $180.00 and each game for $20.00. Write an equation to determine how many games would need to be purchased for the cost to be equal? 
150x + 24 = 180 + 20x
150 + 24x = 180 + 20x
180 - 150 = 24 x + 20x
150 - 24x = 180 - 20x

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?