Unit Rate: Determine the Better Deal

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
Nicole Everhart
Used 18+ times
FREE Resource
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 15 pts
Jane is buying coffee. Coffee Shop A sells 30 ounces for $9.95, and Coffee Shop B sells 12 ounces for $3.50. Which coffee shop is cheaper per ounce?
A, because they are selling more coffee in total.
A, because their unit price is $0.29 per ounce, whereas B's is $0.33 per ounce.
B, because their unit price is $0.29 per ounce, and A's is $0.33 per ounce.
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better deal? Oreos $2.98 for 15 oz OR Chips Ahoy $2.50 for 14 oz
Oreos
Chips Ahoy
Tags
CCSS.7.EE.B.3
CCSS.7.NS.A.3
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store had 2 blue chairs for $22.78 or 6 red chairs for $67.80. Which color chair has the lower unit price?
2 blue chairs for $22.78
6 red chairs for $67.80
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What's the better deal? 12 gallons of gas for $33 OR 5 gallons of gas for $14?
12 gallons of gas for $33
5 gallons of gas for $14
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A book store was selling 5 books for $26.35. Online, you could buy 2 books for $10.58. Which store has a lower unit price?
Bookstore
Online
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Mastering Decimal Multiplication: Real-World Challenges

Quiz
•
5th Grade - University
13 questions
Fraction Operations

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
IM Unit 2 Review_7th Grade

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Measurement and Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Comparing and Ordering Rational Numbers in Real Life

Quiz
•
6th Grade - University
11 questions
Better Buy: Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Convert Customary Units of Volume and Capacity

Quiz
•
5th Grade - University
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade