
(Needs editing) Math 20-2 Final Exam Review

Quiz
•
Mathematics
•
11th Grade
•
Hard
M Suwala
FREE Resource
53 questions
Show all answers
1.
OPEN ENDED QUESTION
45 sec • 1 pt
Six cobs of corn cost $2.05. The unit cost, rounded to cents, is $ _____ per cob.
Evaluate responses using AI:
OFF
Answer explanation
$6.60/cob
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A butcher shop sells a 3-pound package of chicken legs for $9.57. The supermarket sells chicken legs for $7.68/kg. (2.2 pounds per kg)
A pair of equations that could be used to determine which store has the lower price according to unit rate is:
A. $9.57 × 3 = $28.71/lb, $7.68 × 2.2 = $17.16/lb
B. 3 lb / $9.57 = $3.19 / 1 lb, 2.2 lb / $7.68 = $7.08 / 1 lb
C. $9.57 / 3 lb = $3.19 / 1 lb, $7.68 / 2.2 lb = $3.49 / 1 lb
D. $9.57 / 3 lb = $6.38 / 2 lb, $7.68 / 2.2 lb = $14.16 / 2 lb
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The interval of time when the average rate of change of temperature is 1°C per hour is
midnight to 4 AM
4 AM to 5 AM
5 AM to 10 AM
11:30 AM
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The interval of time when the average rate of change of temperature is the greatest is __i__ because the line segment __ii__. The statement above is completed by the information in row
midnight to 4 AM, is increasing
4 AM to 5 AM, has a positive slope of 4/1
5 AM to 10 AM, reaches a height of 10
10 AM to noon, has the steepest slope
5.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Oil Well A pumps out oil at a rate of 2.75 barrels per hour. The graph below represents the rate, in barrels per hour, that oil is pumped from Well B.
Evaluate responses using AI:
OFF
6.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Compare the rates, in barrel per hour, that oil is pumped from Well A and Well B.
Evaluate responses using AI:
OFF
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A company has an advertisement poster that they want to enlarge for a billboard. The width of the poster paper is 24 inches. The width of the large billboard is 28 feet. The scale factor used to enlarge the poster for the width of the poster to fit the width of the billboard is
1 : 14
14 : 1
24 : 28
6 : 7
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
48 questions
Data Type & Shapes of Distribution

Quiz
•
9th Grade - University
50 questions
Statistics: VA Algebra 2 SOL Review

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Trigonometric Ratios (SOHCAHTOA)

Quiz
•
11th - 12th Grade
54 questions
STAAR Algebra Review

Quiz
•
9th - 12th Grade
51 questions
Unit 3A Review - Absolute Value Functions

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
FAST Math Practice 3rd BPES Maddox

Quiz
•
3rd Grade - University
51 questions
3rd QUARTER EXAM IN STATISTICS

Quiz
•
11th Grade
50 questions
Unit 1 Functions & Inverses

Quiz
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Solving Equations Opener

Quiz
•
11th Grade
21 questions
Arithmetic Sequences

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Polynomials: Naming, Simplifying, and Evaluating

Quiz
•
9th - 11th Grade
40 questions
Camp CMS Math 1 Test Review

Quiz
•
9th - 12th Grade