Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Standards-aligned
Eden Westergaard
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
23 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 150 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?
45 miles per hour
50 miles per hour
55 miles per hour
60 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a recipe calls for 4 cups of flour for every 2 cups of sugar, what is the unit rate of flour to sugar?
1 cup of flour per cup of sugar
2 cups of flour per cup of sugar
3 cups of flour per cup of sugar
4 cups of flour per cup of sugar
Tags
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A cyclist travels 90 miles in 6 hours. What is the unit rate in miles per hour?
10 miles per hour
12 miles per hour
15 miles per hour
18 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.2
4.
MATCH QUESTION
30 sec • 1 pt
Match the following unit rates with their corresponding gas usage and distance traveled.
300 miles with 10 gallons
30 miles per gallon
200 miles with 8 gallons
35 miles per gallon
350 miles with 10 gallons
25 miles per gallon
200 miles with 10 gallons
20 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 3 apples for $1.50. What is the unit rate in dollars per apple?
$0.25 per apple
$0.50 per apple
$0.75 per apple
$1.00 per apple
Tags
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car travels 240 miles in 4 hours, what is the unit rate in miles per hour?
50 miles per hour
55 miles per hour
60 miles per hour
65 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe requires 5 cups of water for every 2 cups of rice. What is the unit rate of water to rice?
1.5 cups of water per cup of rice
2 cups of water per cup of rice
2.5 cups of water per cup of rice
3 cups of water per cup of rice
Tags
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
25 questions
Independent and Dependent Variable Practice
Quiz
•
6th Grade
20 questions
stats grade 6
Quiz
•
6th - 7th Grade
19 questions
Math Grade 6 Exam 2
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Moda. mitjana i mediana
Quiz
•
6th Grade
20 questions
LATIHAN SOAL KOMPETISI SAINS NASIONAL MATEMATIKA SD
Quiz
•
1st - 12th Grade
20 questions
Australia Quiz
Quiz
•
6th Grade
20 questions
MATH: STAAR Released 2021
Quiz
•
6th Grade
25 questions
5TH GRADE MATH REVIEW
Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
