CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

SEGUNDA PRUEBA AVANZAR

SEGUNDA PRUEBA AVANZAR

5th - 6th Grade

20 Qs

A gallery of graphs

A gallery of graphs

10th - 11th Grade

20 Qs

Mastering Positive and Negative Integers

Mastering Positive and Negative Integers

7th Grade

20 Qs

To tell the time

To tell the time

3rd Grade

20 Qs

Numeracy

Numeracy

9th - 12th Grade

22 Qs

Pembagian

Pembagian

12th Grade

20 Qs

PENYAJIAN DATA

PENYAJIAN DATA

5th Grade

20 Qs

Quiz Matematika Kelas 5 Semester 2

Quiz Matematika Kelas 5 Semester 2

1st - 12th Grade

20 Qs

CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

Assessment

Quiz

Mathematics

Hard

CCSS
Math.Content.6.RP.A.3

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Mrs. Ciampa had 27 students in her class last year and this year she had 30 students in her math class. What is the percent of change?

24%
20%
11%
50%

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What percent is in color?

620%
1/2
60%
62%

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Select the correct expression: 
Lucas practices hockey for half an hour each day. How many hours will he practice in one week? 

1/2 x 7 
7 ÷ 1/2
1/2 ÷ 7
2/1 x 7

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

In the fruit bowl there are 4 apples, 2 bananas, and 5 pears.  What is the ratio of pears to ALL fruit?

5:4
5:11
2:5
6:5

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If you have 3 pennies, 4 nickels, and 5 dimes which represents the following ratio: dimes to total number of coins?

4:5
1:4
1:3
5:12

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

One snowy day, the snow was falling at a rate of 3 inches per hour.  If it kept snowing at the same rate, now many inches would accumulate in 2½ hours

7 ½  inches
6 ½ inches
5 ½ inches

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

To take an Uber, Joshua must pay $2.25 per mile. He wants to go to the movies which is 8.7 miles from his house. How much will it cost Joshua to take an Uber from his house to the movie theater?

$19.58

$19.57

$18.58

$18.57

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?