CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

THEMATIC EXERCISE ONE

THEMATIC EXERCISE ONE

1st Grade

15 Qs

Testi Vlersues

Testi Vlersues

1st - 9th Grade

17 Qs

Distributive law 2

Distributive law 2

8th Grade

20 Qs

MATH0101 QUIZ

MATH0101 QUIZ

10th Grade - University

18 Qs

Latihan AKM Numerasi

Latihan AKM Numerasi

5th Grade

15 Qs

Set Notations

Set Notations

12th Grade

15 Qs

REVIEW FOR LONG TEST 2

REVIEW FOR LONG TEST 2

5th Grade

17 Qs

Practice for Test Unit 10 Expressions and Equations

Practice for Test Unit 10 Expressions and Equations

5th Grade

15 Qs

CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

Assessment

Quiz

Mathematics

Hard

CCSS.Math.Content.6.RP.A.3, Ratio Table Missing Value

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Hilbert burns 120 calories per 30 minutes of weight training.  Complete the table to chart his calorie expenditure for different amounts of time. What is value of b?

b= 80
b= 40
b= 4
b= 240

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Mark is making ten kites.  He uses 5 yards of ribbon for each kite.  He has already made 2 of the kites.  How many yards of ribbon will Mark need to make the rest of the kites?

10 yards
50 yards
40 yards
13 yards

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Write 13/20 as a percent

13%
20%
65%
26%

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Michael paid $11.48 for sliced cheese at the deli counter. The cheese cost $3.28 per pound. How much cheese did Michael buy?

2.75 pounds
$3.50
$2.75
3.5 pounds

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ilana made $45 babysitting for 6 hours. How much does she make per hour?

$75 per hour
$7.50 per hour
$270 per hour
$2.70 per hour

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the ratio of circles to squares?

3:1
2:1
1:2
5:3

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

It takes 4 quarts of paint to cover 560 square feet.  How many quarts of the same paint are needed to cover 140 square feet?

4  1/2 quarts
2 quarts
 1 quart

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?