
TEKS.MATH.6.9A
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What equation matches this situation?
Robyn had some video games then bought 4 more. Now she has a total of 10 games.
Tags
TEKS.MATH.6.9A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
WRITE AN EQUATION
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Tags
TEKS.MATH.6.9A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve for x:
Tags
TEKS.MATH.6.9A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
-8x < 48
Tags
TEKS.MATH.6.9A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
m ⁄ 7 > -14
Tags
TEKS.MATH.6.9A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Keith bought a soft drink for 2 dollars and 6 candy bars. He spent a total of 14 dollars. How much did each candy bar cost?
Tags
TEKS.MATH.6.9A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
In the equation
x + 7 = 12
7 is being added to the variable, x. How should you show your work to isolate the variable and solve the equation?
The solution is x = 19.
Tags
TEKS.MATH.6.9A
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
16 questions
Addition, Subtraction, Division, Multiplication
Quiz
•
KG - Professional Dev...
20 questions
ECUACIONES DE PRIMER GRADO
Quiz
•
1st - 10th Grade
20 questions
Decimals & Fractions
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
La divisibilità
Quiz
•
6th Grade
19 questions
Avaliação "Semana de Retomada 6°s Anos- Prof.a. Patrícia Barros
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Threes
Quiz
•
4th - 6th Grade
20 questions
sudut kelas 4
Quiz
•
4th - 11th Grade
20 questions
ΠΡΟΠΑΙΔΕΙΑ
Quiz
•
2nd - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
