TEKS.MATH.6.4B

TEKS.MATH.6.4B

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

6. Sınıflar Tekrar Çalışması

6. Sınıflar Tekrar Çalışması

5th - 7th Grade

15 Qs

Quiz Matematika Kelas 5 Semester 2

Quiz Matematika Kelas 5 Semester 2

1st - 12th Grade

20 Qs

Mnożenie do 50

Mnożenie do 50

1st - 12th Grade

20 Qs

QUIZ MATEMATIKA PAS KELAS 6 SD OSTROM METHODIST

QUIZ MATEMATIKA PAS KELAS 6 SD OSTROM METHODIST

6th Grade

20 Qs

Trigonometría

Trigonometría

6th - 8th Grade

20 Qs

Me divierto con las Matemáticas LILEGRE 8° y 9° 2020.

Me divierto con las Matemáticas LILEGRE 8° y 9° 2020.

1st Grade - University

20 Qs

bab 1 : integer

bab 1 : integer

1st - 8th Grade

15 Qs

Números enteros y Expresiones algebraricas SEGUNDO

Números enteros y Expresiones algebraricas SEGUNDO

6th - 8th Grade

15 Qs

TEKS.MATH.6.4B

TEKS.MATH.6.4B

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

TEKS
MATH.6.4B

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A spinner has 8 sections: 2 purple, 2 yellow, 3 blue, and 1 red.
What is the probability of spinning and landing on a color that is not yellow?

P(not yellow) = 6/8
P(not yellow) = 2/8
P(not yellow) = 6

Tags

TEKS.MATH.6.4B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

$15 for 5 pairs of socks; $25 for 10 pairs of socks

yes, equivalent
no, not equivalent

Tags

TEKS.MATH.6.4B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A machine uses 0.3 gallons of fuel an hour. At that rate, how many hours could the machine operate by using 195 gallons of fuel?

153 hours

585 hours

600 hours

650 hours

Tags

TEKS.MATH.6.4B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

A 3-pack of boxes of juice costs $1.09. A 12-pack of boxes costs $4.39. A case of 24 boxes costs $8.79. Which is the best buy?

3- pack

12- pack

24- pack

Tags

TEKS.MATH.6.4B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Felix paid $6.00 for 12 granola bars. At this price, how much would he have paid for 9 granola bars?

$4.50

$12.00

$8.50

$3.00

Tags

TEKS.MATH.6.4B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find the Unit Rate

$7.98 / 3 Pens

$3.99 per pen

$2.66 per pen

$0.26 per pen

$4.98 per pen

Tags

TEKS.MATH.6.4B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

when two quantities vary directly with each other

reciprocal

mean

integer

proportion

Tags

TEKS.MATH.6.4B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?