
TEKS.MATH.6.4B
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A spinner has 8 sections: 2 purple, 2 yellow, 3 blue, and 1 red.
What is the probability of spinning and landing on a color that is not yellow?
Tags
TEKS.MATH.6.4B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
$15 for 5 pairs of socks; $25 for 10 pairs of socks
Tags
TEKS.MATH.6.4B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A machine uses 0.3 gallons of fuel an hour. At that rate, how many hours could the machine operate by using 195 gallons of fuel?
153 hours
585 hours
600 hours
650 hours
Tags
TEKS.MATH.6.4B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
A 3-pack of boxes of juice costs $1.09. A 12-pack of boxes costs $4.39. A case of 24 boxes costs $8.79. Which is the best buy?
3- pack
12- pack
24- pack
Tags
TEKS.MATH.6.4B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Felix paid $6.00 for 12 granola bars. At this price, how much would he have paid for 9 granola bars?
$4.50
$12.00
$8.50
$3.00
Tags
TEKS.MATH.6.4B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the Unit Rate
$7.98 / 3 Pens
$3.99 per pen
$2.66 per pen
$0.26 per pen
$4.98 per pen
Tags
TEKS.MATH.6.4B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
when two quantities vary directly with each other
reciprocal
mean
integer
proportion
Tags
TEKS.MATH.6.4B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
18 questions
Täisarvude korrutamine
Quiz
•
6th Grade
20 questions
NOMBOR DAN OPERASI TAHUN 6
Quiz
•
6th - 7th Grade
16 questions
Thousandths
Quiz
•
4th - 6th Grade
15 questions
Introduction to Sets
Quiz
•
5th - 8th Grade
20 questions
จำนวนเต็ม
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
1.0 INDEKS Tingkatan 3
Quiz
•
KG - Professional Dev...
22 questions
Graphical Displays
Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
6. SINIF MATEMATİK SIVI ÖLÇME BİRİMLERİ
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
