
TEKS.MATH.6.4B
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Joshua can walk 6 km in 85 minutes. What is his unit rate in km per minute?
Tags
TEKS.MATH.6.4B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
8. Scale up or scale down each ratio to find the unknown quantity?
Tags
TEKS.MATH.6.4B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
6. AMUSEMENT PARKS The waiting time to ride a roller coaster is 20 minutes when 150 people are in line. How long is the waiting time when 240 people are in line?
Tags
TEKS.MATH.6.4B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?
Tags
TEKS.MATH.6.4B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 sec • 1 pt
11. Kersey walked 4 kilometers in 30 minutes. Which of these rates is his speed?
Tags
TEKS.MATH.6.4B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 sec • 1 pt
18. A car travels 240 miles in 4 hours. At this rate, how many miles will the car travel in 6 hours?
Tags
TEKS.MATH.6.4B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Sales tax is __________ to the price
Tags
TEKS.MATH.6.4B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Math 6 - Multiplying Fractions
Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
GoMath Module 1 Review
Quiz
•
5th - 6th Grade
25 questions
Convert measurement units
Quiz
•
4th - 6th Grade
20 questions
Matematik Pengguna
Quiz
•
3rd - 8th Grade
19 questions
GLI ANGOLI
Quiz
•
6th - 11th Grade
22 questions
6.EE.9 - 2Variable Relationships
Quiz
•
6th Grade
16 questions
Thousandths
Quiz
•
4th - 6th Grade
20 questions
Jarak
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
