TEKS.MATH.7.4D

TEKS.MATH.7.4D

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

LATIHAN MTK 1 PEMBULATAN HASIL PENGUKURAN PANJANG

LATIHAN MTK 1 PEMBULATAN HASIL PENGUKURAN PANJANG

1st Grade - University

20 Qs

Opfrissertje rekenen 4

Opfrissertje rekenen 4

1st - 10th Grade

20 Qs

16 - Additional Unit 8 Vocabulary

16 - Additional Unit 8 Vocabulary

7th Grade

20 Qs

Ulangan Harian Prolin IPS

Ulangan Harian Prolin IPS

KG - 11th Grade

20 Qs

แบบทดสอบ ม.2 เทอม1/2565

แบบทดสอบ ม.2 เทอม1/2565

6th - 8th Grade

20 Qs

PTS KLS 7 PUJI HARTINI,S.Pd

PTS KLS 7 PUJI HARTINI,S.Pd

7th Grade

20 Qs

ULANGAN HIMPUNAN KELAS VII

ULANGAN HIMPUNAN KELAS VII

7th Grade

15 Qs

Ôn tập về phân số lớp 4- Tuần 24( BTVN)

Ôn tập về phân số lớp 4- Tuần 24( BTVN)

4th - 7th Grade

20 Qs

TEKS.MATH.7.4D

TEKS.MATH.7.4D

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

TEKS.MATH.7.4D, CCSS.MATH.CONTENT.7.RP.A.3

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Twenty years ago, Mr. Davis purchased his home for $160,000. Since then, the value of the home has increased about 5% per year. How much is the home worth today?

$176,783.29
$424,527.63
$57,357.75
$532,041,076.80

Tags

TEKS.MATH.7.4D

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Pamela bought an electric drill at 85% of the regular price. She paid $32.89 for the drill. What was the regular price? (round your answer to the nearest cent)

about $38.69
about $27.96
about $32.89
about $42.15

Tags

TEKS.MATH.7.4D

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

  If you receive 25% off an item costing $22.00, how much money do you save?

$ 5.50
$ 4.25
$6.00
$7.35

Tags

TEKS.MATH.7.4D

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Easy Car Rental charges $8.50 an hour plus a rental fee of $25.50.

8.5 + 25.5
25.5 + 8.5x
8.5 + 25.5x

Tags

TEKS.MATH.7.4D

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A grocery store has a 20% markup on bottle of soda.  The bottle of soda costs the store $1.25. Find the selling price. Round to nearest cent if necessary.

$1.5
$1.50
$0.25
$1.00

Tags

TEKS.MATH.7.4D

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Coach J has 30 students in class. 12 are running, 10 are jumping rope and the rest are doing push-ups. What is the ratio of students doing push-ups to students running?

2:3
8:30
12:30
8:10

Tags

TEKS.MATH.7.4D

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Convert 55% to a decimal.

.55
.055
.05
.035

Tags

TEKS.MATH.7.4D

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?