TEKS.MATH.4.10B

TEKS.MATH.4.10B

4th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Financial Literacy review

Financial Literacy review

4th - 5th Grade

20 Qs

profit and loss

profit and loss

4th - 7th Grade

15 Qs

Financial Lit (Exit)- 4.10a, 4.10b, 4.10c, 4.10d, and 4.10e

Financial Lit (Exit)- 4.10a, 4.10b, 4.10c, 4.10d, and 4.10e

4th Grade

19 Qs

Clint 4.10 ABE

Clint 4.10 ABE

4th - 5th Grade

20 Qs

Fixed and Variable Expenses and Profit

Fixed and Variable Expenses and Profit

4th Grade

25 Qs

FINAL HOUSE CHALLENGE 4th Grade

FINAL HOUSE CHALLENGE 4th Grade

4th Grade

15 Qs

Math CCA 2 Review

Math CCA 2 Review

4th Grade

17 Qs

Math Practice 2

Math Practice 2

4th Grade

22 Qs

TEKS.MATH.4.10B

TEKS.MATH.4.10B

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

TEKS.MATH.4.10B, 4.10.B

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Amarise's salary has a net income of $235 per week. If she pays $30 in income tax and $15 in payroll tax, how could Juliette determine her gross income? Why?
235 – 30 – 15 = $190 Net income minus all deductions equals gross income.
235 + 15 = $250 Net income plus payroll tax deductions equals gross income.
235 + 30 = $265 Net income plus income tax deductions equals gross income.
235 + 30 + 15 = $280 Net income plus all deductions equals gross income.

Tags

TEKS.MATH.4.10B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Sam owns a T-shirt printing business. His expenses are $4 per shirt. Sam sells each shirt for $10. He sold 327 shirts last month. How much total profit did Sam make on T-shirts last month?

$1,962

$327

$1,308

$989

Tags

TEKS.MATH.4.10B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Victoria bought an old table. She repaired it and painted it so that it looked new. Then she sold the table. Victoria made this list about what she did.
Price paid for old table:  $10
Cost to repair:  $5.00
Cost to paint:  $7.50
Selling price:  $50.00
What was Victoria's profit from selling the table?
A $27.50
B $50.00
C $22.50
D $40.00

Tags

TEKS.MATH.4.10B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Compute the sales commission:
Amount $350.00
Rate 5%
$16.00
$17.00
$17.50
$18.50

Tags

TEKS.MATH.4.10B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Jessica baked cupcakes for a bake sale to raise money for a trip to the zoo. For each dozen cupcakes, she spent $2.29 for frosting, $4.89 for cake mix, $1.06 for sprinkles, and $0.99 for paper cupcake liners. If she sold one dozen cupcakes for $12.00, how much profit did Jessica make on the dozen cupcakes?

$2.77

$120.00

$21.23

$3.76

Tags

TEKS.MATH.4.10B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Before taxes and deductions, Mrs. Allen's pay was $1,600. This is considered her -

net income

gross income

deposits

income tax

Tags

TEKS.MATH.4.10B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Ms. Lanford buys and sells used clothes. Ms. Lanford bought a dress, a sweater, and shorts for a total of $12.00. She then sold each item for the price shown in the list.


• She sold the dress for $20.75.

• She sold the sweater for $15.25.

• She sold the shorts for $8.50.


What was Ms. Lanford’s total profit from selling the dress, sweater, and shorts?

$12.00

$56.50

$32.50

$44.50

Tags

TEKS.MATH.4.10B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for Mathematics