how much is it?

how much is it?

5th Grade

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

How much is it

How much is it

5th Grade

10 Qs

How much is it?

How much is it?

5th Grade

10 Qs

Bahasa Inggris

Bahasa Inggris

5th Grade

10 Qs

Price (Million) - Assessment

Price (Million) - Assessment

5th Grade

10 Qs

 B.Inggris unit 3

B.Inggris unit 3

1st - 5th Grade

10 Qs

Quiz Bahasa Inggris Kelas 5 Bab 3

Quiz Bahasa Inggris Kelas 5 Bab 3

5th Grade

11 Qs

Quantifiers and Price

Quantifiers and Price

5th Grade

10 Qs

How much is it?

How much is it?

1st - 5th Grade

10 Qs

how much is it?

how much is it?

Assessment

Quiz

English

5th Grade

Easy

Created by

KARTIKA EKAPAKSI

Used 9+ times

FREE Resource

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Media Image

How much is a glass of orange juice?

one thousand rupiahs

six thousand rupiahs

two thousand rupiahs

three thousand rupiahs

2.

MATCH QUESTION

2 mins • 10 pts

Match the pictures below!

Jodohkan gambar di bawah ini!

two hundred sixty thousand rupiahs

Media Image

one hundred fifty two thousand rupiahs

Media Image

two hundred thousand rupiahs

Media Image

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 10 pts

Media Image

How much is a bowl of bakso?

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Media Image

how much a plate of gado-gado?

five thousand rupiahs

six thousand rupiahs

nine thousand rupiahs

three thousand rupiahs

5.

REORDER QUESTION

2 mins • 15 pts

Media Image

Arrange the money below to the correct answer!

Susun ulang uang berikut ini dengan kalimat yang tepat!

one

hundred

sixty five

thousand

rupiahs

6.

CLASSIFICATION QUESTION

3 mins • 15 pts

Media Image

Kelompokkan makanan dan minuman Cici, Aisyah, dan Made sesuai dengan menu dalam cerita!

Groups:

(a) Cici

,

(b) Aisyah

,

(c) Made

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image
Media Image
Media Image