Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 3 - Lesson 5

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 3 - Lesson 5

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 4 - Lesson 9

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 4 - Lesson 9

KG - University

9 Qs

Unit 1 - Lesson 12 - Grade 3: Illustrative Mathematics

Unit 1 - Lesson 12 - Grade 3: Illustrative Mathematics

KG - University

9 Qs

 Illustrative Math - Algebra 1 - Unit 1- Lesson 15

Illustrative Math - Algebra 1 - Unit 1- Lesson 15

KG - University

8 Qs

 Illustrative Math - Algebra 1 - Unit 2- Lesson 4

Illustrative Math - Algebra 1 - Unit 2- Lesson 4

KG - University

8 Qs

Unit 9 - Lesson 3 - Grade 2: Illustrative Mathematics

Unit 9 - Lesson 3 - Grade 2: Illustrative Mathematics

KG - University

10 Qs

Open Up - Grade 7 - Mathematics - Unit 6 - Lesson 16

Open Up - Grade 7 - Mathematics - Unit 6 - Lesson 16

KG - University

10 Qs

Unit 6 - Lesson 4 - Grade 8: Illustrative Mathematics

Unit 6 - Lesson 4 - Grade 8: Illustrative Mathematics

KG - University

11 Qs

Unit 2 - Lesson 13 - Grade 3: Illustrative Mathematics

Unit 2 - Lesson 13 - Grade 3: Illustrative Mathematics

KG - University

11 Qs

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 3 - Lesson 5

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 3 - Lesson 5

Assessment

Quiz

Math

Practice Problem

Hard

6.RP.2, 6.RP.3.b, 5.NF.3

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mai and Priya were on scooters. Mai traveled 15 meters in 6 seconds. Priya travels 22 meters in 10 seconds. Who was moving faster?

Mai
Priya

Tags

6.RP.2

6.RP.3.b

5.NF.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Here are the prices for cans of juice that are the same brand and the same size at different stores. Which store offers the best deal?Store X: 4 cans for $2.48Store Y: 5 cans for $3.00Store Z: 59 cents per can

Store X
Store Y
Store Z

Tags

6.RP.2

6.RP.3.b

5.NF.3

3.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Costs of homes can be very different in different parts of the United States.A 450-square-foot apartment in New York City costs $540,000. What is the price per square foot?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

6.RP.2

6.RP.3.b

5.NF.3

4.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Costs of homes can be very different in different parts of the United States.A 2,100-square-foot home in Cheyenne, Wyoming, costs $110 per square foot. How much does this home cost?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

6.RP.2

6.RP.3.b

5.NF.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 33.8 fluid ounces in a liter. There are 128 fluid ounces in a gallon. About how many liters are in a gallon?

2
3
4
5

Tags

6.RP.2

6.RP.3.b

5.NF.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Diego is 165 cm tall. Andre is 1.7 m tall. Who is taller, Diego or Andre?

Diego
Andre

Tags

6.RP.2

6.RP.3.b

5.NF.3