Open Up - Grade 7 - Mathematics - Unit 1 - Lesson 12

Open Up - Grade 7 - Mathematics - Unit 1 - Lesson 12

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Open Up - Grade 6 - ELA - Module 1 - Homework 2

Open Up - Grade 6 - ELA - Module 1 - Homework 2

Nervous System and Senses

Nervous System and Senses

Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 1 - Lesson 1

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 1 - Lesson 1

Biology Sol Review Cell Transport

Biology Sol Review Cell Transport

NGSS.MS-ESS2-6

NGSS.MS-ESS2-6

Science OST Review

Science OST Review

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 1 - Lesson 4

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 1 - Lesson 4

Open Up - Grade 7 - Mathematics - Unit 1 - Lesson 12

Open Up - Grade 7 - Mathematics - Unit 1 - Lesson 12

Assessment

Quiz

Math

Practice Problem

Hard

7.G.1, 6.RP.3.d

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

6 questions

Show all answers

1.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Elena finds that the area of a house on a scale drawing is 25 square inches. The actual area of the house is 2,025 square feet. What is the scale of the drawing?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

7.G.1

6.RP.3.d

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 1 pt

Which of these scales are equivalent to 3 cm to 4 km? Select all that apply. Recall that 1 inch is 2.54 centimeters.

0.75 cm to 1km
1 cm to 12 km
6 mm to 2km
0.3 mm to 40 m
1 in to 7.62 km

Tags

7.G.1

6.RP.3.d

3.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

These two triangles are scaled copies of one another. The area of the smaller triangle is 9 square units. What is the area of the larger triangle?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

7.G.1

6.RP.3.d

4.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Water costs $1.25 per bottle. At this rate, what is the cost of:10 bottles?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

7.G.1

6.RP.3.d

5.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Water costs $1.25 per bottle. At this rate, what is the cost of:20 bottles?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

7.G.1

6.RP.3.d

6.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Water costs $1.25 per bottle. At this rate, what is the cost of:50 bottles?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

7.G.1

6.RP.3.d