
Open Up - Grade 7 - Mathematics - Unit 6 - Lesson 5
Quiz
•
Math
•
•
Practice Problem
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Enhance your content in a minute
11 questions
Show all answers
1.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Here are some prices customers paid for different items at a farmer’s market. Find the cost for 1 pound of each item.$5 for 4 pounds of apples. (Round to the nearest cent.)
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
7.EE.3
7.EE.4.a
2.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Here are some prices customers paid for different items at a farmer’s market. Find the cost for 1 pound of each item.$3.50 for \frac{1}{2} pounds of apples. (Round to the nearest cent.)
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
7.EE.3
7.EE.4.a
3.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Here are some prices customers paid for different items at a farmer’s market. Find the cost for 1 pound of each item.$8.25 for 1\frac{1}{2} pounds of apples. (Round to the nearest cent.)
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
7.EE.3
7.EE.4.a
4.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Here are some prices customers paid for different items at a farmer’s market. Find the cost for 1 pound of each item.$6.75 for 1\frac{3}{4} pounds of apples. (Round to the nearest cent.)
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
7.EE.3
7.EE.4.a
5.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Here are some prices customers paid for different items at a farmer’s market. Find the cost for 1 pound of each item.$0.88 for 6\frac{1}{4} pounds of apples. (Round to the nearest cent.)
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
7.EE.3
7.EE.4.a
6.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Here are two stories:A family buys 6 tickets to a show. They also each spend $3 on a snack. They spend $24 on the show.Diego has 24 ounces of juice. He pours equal amounts for each of his 3 friends, and then adds 6 more ounces for each.Here are two equations:3(x + 6) =246(x + 3) =24What does x represent in each equation?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
7.EE.3
7.EE.4.a
7.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Here are two stories:A family buys 6 tickets to a show. They also each spend $3 on a snack. They spend $24 on the show.Diego has 24 ounces of juice. He pours equal amounts for each of his 3 friends, and then adds 6 more ounces for each.Here are two equations:3(x + 6) =246(x + 3) =24Find the solution to each equation.(write in x= form)
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
7.EE.3
7.EE.4.a
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
14 questions
Illustrative Math - Algebra 1 - Unit 1- Lesson 15
Quiz
•
KG - University
14 questions
Unit 3 - Lesson 7 - Grade 5: Illustrative Mathematics
Quiz
•
KG - University
11 questions
Unit 5 - Lesson 15 - Grade 8: Illustrative Mathematics
Quiz
•
KG - University
12 questions
Open Up - Grade 7 - Mathematics - Unit 6 - Lesson 11
Quiz
•
KG - University
12 questions
Illustrative Math - Algebra 2 - Unit 5 - Lesson 1
Quiz
•
KG - University
12 questions
Unit 6 - Lesson 4 - Grade 3: Illustrative Mathematics
Quiz
•
KG - University
16 questions
Illustrative Math - Algebra 1 - Unit 2- Lesson 10
Quiz
•
KG - University
11 questions
Unit 4 - Lesson 9 - Grade 8: Illustrative Mathematics
Quiz
•
KG - University
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Math
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade

