
CCSS.Math.Content.6.NS.B.2
Quiz
•
Mathematics
•
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
5-(7+3)÷2
Tags
CCSS.Math.Content.6.NS.B.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Find the quotient.
-111 ÷ 3
Tags
CCSS.Math.Content.6.NS.B.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
-24 ÷ -8 • -3 - 3 - (-1)
Tags
CCSS.Math.Content.6.NS.B.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
720 divided by 60
Tags
CCSS.Math.Content.6.NS.B.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50. What is the price per candy bar?
Tags
CCSS.Math.Content.6.NS.B.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If my function rule is x÷3, what is the OUTPUT if the input is 12?
9
4
3
36
Tags
CCSS.Math.Content.6.NS.B.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?
$4.95 per pizza
$5.75 per pizza
$7.25 per pizza
$6.50 per pizza
Tags
CCSS.Math.Content.6.NS.B.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
0 questions
CCSS.Math.Content.1.OA.A.1
Quiz
•
0 questions
CCSS.Math.Content.6.NS.A.1
Quiz
•
0 questions
CCSS.Math.Content.1.OA.D.7
Quiz
•
0 questions
CCSS.Math.Content.1.NBT.C.4
Quiz
•
0 questions
CCSS.Math.Content.6.NS.A.1
Quiz
•
0 questions
CCSS.Math.Content.HSA.REI.C.7
Quiz
•
0 questions
CCSS.Math.Content.1.NBT.B.3
Quiz
•
0 questions
CCSS.Math.Content.6.NS.A.1
Quiz
•
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Place Value
Quiz
•
KG - 3rd Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 5 & 6
Quiz
•
KG
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapter 7
Quiz
•
KG
17 questions
Unit 2 Review
Quiz
•
KG
10 questions
Function or Relation?
Quiz
•
KG - University
30 questions
Solving Systems of Equations
Quiz
•
KG - University
