CCSS.Math.Content.6.NS.B.2

CCSS.Math.Content.6.NS.B.2

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

CCSS.Math.Content.1.OA.A.1

CCSS.Math.Content.1.OA.A.1

CCSS.Math.Content.6.NS.A.1

CCSS.Math.Content.6.NS.A.1

CCSS.Math.Content.1.OA.D.7

CCSS.Math.Content.1.OA.D.7

CCSS.Math.Content.1.NBT.C.4

CCSS.Math.Content.1.NBT.C.4

CCSS.Math.Content.6.NS.A.1

CCSS.Math.Content.6.NS.A.1

CCSS.Math.Content.HSA.REI.C.7

CCSS.Math.Content.HSA.REI.C.7

CCSS.Math.Content.1.NBT.B.3

CCSS.Math.Content.1.NBT.B.3

CCSS.Math.Content.6.NS.A.1

CCSS.Math.Content.6.NS.A.1

CCSS.Math.Content.6.NS.B.2

CCSS.Math.Content.6.NS.B.2

Assessment

Quiz

Mathematics

Hard

CCSS
Math.Content.6.NS.B.2

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

5-(7+3)÷2

0
-5
5
6

Tags

CCSS.Math.Content.6.NS.B.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Find the quotient. 
-111 ÷ 3

37
-38
-37
-36

Tags

CCSS.Math.Content.6.NS.B.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

-24 ÷ -8 • -3 - 3 - (-1)                                                                                                                                        

-11
-3
3
11

Tags

CCSS.Math.Content.6.NS.B.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

720 divided by 60

12
15
22
18

Tags

CCSS.Math.Content.6.NS.B.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50.  What is the price per candy bar?

$2.00 per product
$1.50 per product
$1.75 per product

Tags

CCSS.Math.Content.6.NS.B.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If my function rule is x÷3, what is the OUTPUT if the input is 12?

9

4

3

36

Tags

CCSS.Math.Content.6.NS.B.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?

$4.95 per pizza

$5.75 per pizza

$7.25 per pizza

$6.50 per pizza

Tags

CCSS.Math.Content.6.NS.B.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?