CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Quiz Materi Transformasi Geometri

Quiz Materi Transformasi Geometri

9th Grade

15 Qs

Chapter 13 - Time (Chapter Review)

Chapter 13 - Time (Chapter Review)

3rd Grade

20 Qs

Ratios & Proportions

Ratios & Proportions

6th Grade

20 Qs

Quiz on Commission and Salaries & Wages

Quiz on Commission and Salaries & Wages

12th Grade

20 Qs

Intro to Integers

Intro to Integers

6th - 7th Grade

20 Qs

Mental math Grade 1 15.1.21

Mental math Grade 1 15.1.21

1st Grade

15 Qs

Review Number Bonds and Addition Within 10

Review Number Bonds and Addition Within 10

1st Grade

15 Qs

Personal Finance PstTest

Personal Finance PstTest

11th - 12th Grade

20 Qs

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

Assessment

Quiz

Mathematics

Hard

CCSS
Math.Content.6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Rose spent $2.00 for 20 pieces of gum. Joe spent $1.50 for 10 pieces of gum. Who got the better deal?

Joe
Rose
Mrs. Hoyme
William

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

There are 16 ounces in one pound. How many ounces are in one ton?

12,000
22,000
32,000
52,000

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 sec • 1 pt

5. John bought 7.2 pounds of beans for $8.64. How much did John pay for each pound of beans?

$1.44
$1.20
$0.83
$0.62

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 sec • 1 pt

15. A train travels 200 miles in 5 hours. At this rate, how many miles will the train travel in 8 hours?

225
275
320
600

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If you can buy four bunches of seedless black grapes for $10, then how many can you buy with $5?

3
1
2
13

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?