
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
Quiz
•
Mathematics
•
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Rose spent $2.00 for 20 pieces of gum. Joe spent $1.50 for 10 pieces of gum. Who got the better deal?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
There are 16 ounces in one pound. How many ounces are in one ton?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 sec • 1 pt
5. John bought 7.2 pounds of beans for $8.64. How much did John pay for each pound of beans?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 sec • 1 pt
15. A train travels 200 miles in 5 hours. At this rate, how many miles will the train travel in 8 hours?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
If you can buy four bunches of seedless black grapes for $10, then how many can you buy with $5?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
CAPS Grade 9 Algebraic Expressions Quiz
Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Studio di funzione
Quiz
•
12th Grade - University
20 questions
QUÍMICA
Quiz
•
University
15 questions
7th Grade Math - Test Review (Algebra)
Quiz
•
7th Grade
20 questions
PROPORTIONS REVIEW
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Linear Relationships Review
Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Triangoli e quadrilateri
Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Grade 1 Math Baseline
Quiz
•
KG - 1st Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
