CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Mental Maths 3

Mental Maths 3

4th - 6th Grade

20 Qs

diagnostico cuarto de primaria

diagnostico cuarto de primaria

KG

20 Qs

GenMath_Quarter 2 Review Quiz

GenMath_Quarter 2 Review Quiz

11th Grade

20 Qs

Elapsed time

Elapsed time

4th Grade

15 Qs

Fractions Fractions!

Fractions Fractions!

5th Grade

20 Qs

Funcions 3 eso

Funcions 3 eso

3rd Grade

15 Qs

Variat 1

Variat 1

5th Grade

15 Qs

Review for PAT (Part 2)

Review for PAT (Part 2)

3rd Grade

23 Qs

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

Assessment

Quiz

Mathematics

Hard

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2, 6.4.H, 8.8.C

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?

$1.30
$6.50
$13.00
$0.65

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Four pounds of bananas cost $6.  What is the cost per pound of bananas?

$24 per pound
$1.50 per pound
$1 per pound
$6 per pound

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A car travels 160 miles in 4 hours.  At this rate, how far will the car travel in 7 hours?

280 miles
40 miles
280 miles per hour
240 miles

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Maria can run 1 1⁄2 miles in 15 minutes.  What is her miles per hour rate?

10 miles per hour
22.5 miles per hour
5 miles per hour
6 miles per hour

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 sec • 1 pt

10. Kim is traveling by train. It takes 2 hours to travel a distance of 180 miles. At this rate, how many miles will Kim travel in 4 hours?

90
180
360
540

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 sec • 1 pt

17. Jesse read 98 pages of a book in one week. What was his unit rate of pages read per day?

1/14
14/1
98/1
1/98

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A market sells 7 candy bars for $4.20. How much do 8 candy bars cost?

$4.80
$0.60
$33.60
$12.60

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?