
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
Quiz
•
Mathematics
•
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A car travels 160 miles in 4 hours. At this rate, how far will the car travel in 7 hours?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Maria can run 1 1⁄2 miles in 15 minutes. What is her miles per hour rate?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 sec • 1 pt
10. Kim is traveling by train. It takes 2 hours to travel a distance of 180 miles. At this rate, how many miles will Kim travel in 4 hours?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 sec • 1 pt
17. Jesse read 98 pages of a book in one week. What was his unit rate of pages read per day?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A market sells 7 candy bars for $4.20. How much do 8 candy bars cost?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Class 7 Online Quiz 2
Quiz
•
7th Grade
16 questions
Multiplying Fractions
Quiz
•
7th - 8th Grade
18 questions
Intervals, Errors i Aproximacions (4ESO)
Quiz
•
10th Grade
20 questions
Amser - Unedau Mesur
Quiz
•
6th Grade
20 questions
BM Topic 1 Quiz
Quiz
•
University
15 questions
Quiz Matematica
Quiz
•
1st - 5th Grade
20 questions
NATURALESA DEL FOC
Quiz
•
University
15 questions
Reviewer_ Ratio and Proportion
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
