
CCSS.Math.Content.7.RP.A.1
Quiz
•
Mathematics
•
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the rate of change
Tags
CCSS.Math.Content.7.RP.A.1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the constant of proportionality (in miles per hour) based on the table?
Tags
CCSS.Math.Content.7.RP.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At 0 seconds, Mrs. Taylor was 10 feet off the ground. At 5 seconds, she was 20 feet off the ground. What is her rate in feet per second?
Tags
CCSS.Math.Content.7.RP.A.1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Tags
CCSS.Math.Content.7.RP.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99.
Tags
CCSS.Math.Content.7.RP.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Alex can do 15 jumping jacks in 20 seconds, how many can he do in 2 minutes?
Tags
CCSS.Math.Content.7.RP.A.1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Find the rate of change
Tags
CCSS.Math.Content.7.RP.A.1
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Indices-(O'Level Revision)
Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Math Enigma Round 1
Quiz
•
4th - 5th Grade
15 questions
Mental math Grade 1 15.1.21
Quiz
•
1st Grade
15 questions
Review Number Bonds and Addition Within 10
Quiz
•
1st Grade
20 questions
Biostatistics quiz #1
Quiz
•
University
15 questions
StatProb Lesson 4 Quiz Reviewer (SY 23 - 24)
Quiz
•
11th Grade
15 questions
Quiz Materi Transformasi Geometri
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Ratios & Proportions
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Place Value
Quiz
•
KG - 3rd Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 5 & 6
Quiz
•
KG
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapter 7
Quiz
•
KG
17 questions
Unit 2 Review
Quiz
•
KG
10 questions
Function or Relation?
Quiz
•
KG - University
30 questions
Solving Systems of Equations
Quiz
•
KG - University
