CCSS.Math.Content.4.MD.A.2

CCSS.Math.Content.4.MD.A.2

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

INTRODUCTION LINEAR EQUATION

INTRODUCTION LINEAR EQUATION

7th Grade

15 Qs

Class 7 Online Quiz 2

Class 7 Online Quiz 2

7th Grade

20 Qs

PA 1 TEST

PA 1 TEST

2nd Grade

20 Qs

Milestone Packet 1

Milestone Packet 1

9th Grade

20 Qs

7GEN - SBQ1 Review Questions 2

7GEN - SBQ1 Review Questions 2

7th Grade

20 Qs

Math 5 Quiz Bee

Math 5 Quiz Bee

5th Grade

20 Qs

Ôn tập 4

Ôn tập 4

4th Grade

15 Qs

Unit 3: Study Guide- Unit Rates

Unit 3: Study Guide- Unit Rates

7th - 8th Grade

17 Qs

CCSS.Math.Content.4.MD.A.2

CCSS.Math.Content.4.MD.A.2

Assessment

Quiz

Mathematics

Hard

CCSS.Math.Content.4.MD.A.2, CCSS.Math.Content.4.NBT.B.5, 4.10.B

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Find the volume of the figure.

44 units3
48 units3
96 units3
12 units3

Tags

CCSS.Math.Content.4.MD.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

There are 52 weeks in a year. How many weeks are there in 20 years?

1040
520
2000
480

Tags

CCSS.Math.Content.4.NBT.B.5

CCSS.Math.Content.4.MD.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

George started playing video games at 4:50. If he took a break at 7:15, how long had he been playing?

3 hrs and 25 min
2 hrs
2 hrs 20 min
2 hrs and 25 mins

Tags

CCSS.Math.Content.4.MD.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Mr. Jackson buys 5 boxes of clay for camp. Each box has 12 different color packs. Each pack cost $6. How much does Mr. Jackson spend on clay?

$72
$36
$30
$360

Tags

CCSS.Math.Content.4.MD.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Joe is putting pavers around his rectangular patio. The width of the patio is 14 feet. The length is three times the width. How many feet of pavers does he need?

34 ft. 
588 ft. 
112 ft. 
168 ft. 

Tags

CCSS.Math.Content.4.MD.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Jewel buys 3 yards of fabric to make a cat bed. She starts the project by cutting 4 feet of fabric off the end. How many feet long is the remaining piece of fabric?

5 feet
12 feet
9 feet
17 feet

Tags

CCSS.Math.Content.4.MD.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Gwen bought an old table. She repaired it and painted it so that it looked new. Then she sold the table. Gwen made this list about what she did.


• Price paid for old table: $10.00

• Cost to repair: $5.00

• Cost to paint: $7.50

• Selling price: $50.00


What was Gwen’s profit from selling the table?

$27.50

$50.00

$22.50

$40.00

Tags

CCSS.Math.Content.4.MD.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?