TEKS.MATH.6.4B

TEKS.MATH.6.4B

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Quiz Bee

Quiz Bee

6th Grade

17 Qs

Basic Geometry and Playing with numbers

Basic Geometry and Playing with numbers

6th Grade

15 Qs

percentage, fraction, decimal baseline

percentage, fraction, decimal baseline

5th - 8th Grade

15 Qs

Đường lên đỉnh Olympia- Vòng Khởi Động

Đường lên đỉnh Olympia- Vòng Khởi Động

5th - 6th Grade

20 Qs

Conversions

Conversions

6th Grade

19 Qs

Readiness Checker On Geometry

Readiness Checker On Geometry

4th - 6th Grade

17 Qs

Mental Maths 3

Mental Maths 3

4th - 6th Grade

20 Qs

Long Division of Rational Numbers

Long Division of Rational Numbers

6th - 7th Grade

19 Qs

TEKS.MATH.6.4B

TEKS.MATH.6.4B

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

TEKS
MATH.6.4B

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Henry and Margo both began traveling around a circular track. Henry is riding his bike, and Margo is walking. It takes Henry 7 minutes to make it all the way around, and Margo takes 12 minutes. How much time will pass until they meet at the starting line?

84 minutes
48 minutes
854 minutes
78 minutes

Tags

TEKS.MATH.6.4B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The currency in Egypt is the Pound. The exchange rate is approximately $1 for every 6 Pounds. At this rate, how many dollars would you get if you exchanged 12 Pounds?

$72
$6
$5
$2

Tags

TEKS.MATH.6.4B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Marsha sells leather handbags on her website. She bought the handbags for $65 each and includes a 60% markup to get the selling price. What is the selling price for one leather handbag to the nearest dollar?

$104

$39

$108

$125

Tags

TEKS.MATH.6.4B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 9 avocados cost $5, how much do 18 avocados cost?

$2.50

$20

$10

$15

Tags

TEKS.MATH.6.4B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jason owns a party supply store.

• He sells balloons for $0.50 each and hats for $1.25 each.

• Jason buys each balloon for $0.10 and each hat for $0.20.

Which expression represents how much money Jason gains from selling n balloons and h party hats?

0.40n + 1.05h

0.60n + 1.45h

1.75nh

1.45h – 0.60n

Tags

TEKS.MATH.6.4B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Felix paid $6.00 for 12 granola bars. At this price, how much would he have paid for 9 granola bars?

$4.50

$12.00

$8.50

$3.00

Tags

TEKS.MATH.6.4B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

You completed an experiment where you rolled a dice 12 times and recorded your data in the table above. What is the experimental probability of rolling a 4?

2/6

1/6

1/12

5/12

Tags

TEKS.MATH.6.4B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?