TEKS.MATH.6.4B

TEKS.MATH.6.4B

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates, Proportions, and Scale

Rates, Proportions, and Scale

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratios Unite Rates Proportions Scaled Drawings

Ratios Unite Rates Proportions Scaled Drawings

6th Grade - University

15 Qs

Ratios #2

Ratios #2

5th - 7th Grade

20 Qs

Ratios and proportions

Ratios and proportions

6th Grade

15 Qs

Ratio

Ratio

6th Grade

20 Qs

Ratio Test

Ratio Test

6th Grade

20 Qs

IM Unit 2 - Ratio Review

IM Unit 2 - Ratio Review

6th Grade

21 Qs

Part to Part Ratio and Proportions

Part to Part Ratio and Proportions

6th Grade - University

15 Qs

TEKS.MATH.6.4B

TEKS.MATH.6.4B

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

TEKS
MATH.6.4B, MATH.8.5E

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In a random survey of 50 students at Great Middle School, 32 said chocolate was their favorite flavor of yogurt. The school has 450 students. How many of them are likely to select chocolate as their favorite flavor? 
144
162
225
288

Tags

TEKS.MATH.6.4B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Ella has 5 balloons. Taylor has 7 balloons. Write the ratio of Ella's balloons to Taylor's balloons.
7:5
5:7
3:5
5:3

Tags

TEKS.MATH.6.4B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Mr. Butler takes an Uber from his house to work.  The cost per mile is $2.76.  If he travels 12 miles, how much money does his Uber ride cost?
$33.12
$34.12
$334.12
$331.20

Tags

TEKS.MATH.6.4B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
From Denver to Chicago = 3 in. If the scale is 1 in = 300 miles, find the actual distance.
300 miles
1000 miles
900 miles
600 miles

Tags

TEKS.MATH.8.5E

TEKS.MATH.6.4B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ashley finds masking tape in packages of 4 rolls for $4.32. What is the cost of one roll in  the package?
4x = 4.32
4.32x = 4
4(4.324) = x
4/ 4.32 = x

Tags

TEKS.MATH.6.4B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

25 pieces for $2.00 =
 8 cents each
$0.09 each
$50 each
$5 each

Tags

TEKS.MATH.6.4B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 sec • 1 pt

1. Patrick washes 21 cars per day. He is paid at a rate of $7.50 for every 3 cars he washes. How much is Patrick paid for each car he washes?
$2.50
$4.50
$22.50
$22.50
$52.50

Tags

TEKS.MATH.6.4B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?