TEKS.MATH.6.4B

TEKS.MATH.6.4B

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Coordinate Planes and Numerical Patterns

Coordinate Planes and Numerical Patterns

TEKS.MATH.6.4B

TEKS.MATH.6.4B

TEKS.MATH.7.3B

TEKS.MATH.7.3B

Natural Disasters Quiz Study Guide

Natural Disasters Quiz Study Guide

TEKS.MATH.8.5F

TEKS.MATH.8.5F

Intro to Sequences

Intro to Sequences

TEKS.MATH.6.4D

TEKS.MATH.6.4D

Intro to Exponential Functions Review

Intro to Exponential Functions Review

TEKS.MATH.6.4B

TEKS.MATH.6.4B

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

TEKS.MATH.6.4B, TEKS.MATH.7.4A, ratio tables

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Henry and Margo both began traveling around a circular track. Henry is riding his bike, and Margo is walking. It takes Henry 7 minutes to make it all the way around, and Margo takes 12 minutes. How much time will pass until they meet at the starting line?

84 minutes
48 minutes
854 minutes
78 minutes

Tags

TEKS.MATH.6.4B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

3. SNACKS A 6-ounce package of fruit snacks contains 45 pieces. How many pieces would you expect in a 10-ounce package?

75 Pieces
27-ounces
27 pieces
75-ounces

Tags

TEKS.MATH.6.4B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which statement matches the graph?

Taylor can write 6 words per minute
Taylor can write 25 words per minute
Taylor can write 50 words per minute
Taylor can write 150 words per minute

Tags

TEKS.MATH.7.4A

TEKS.MATH.6.4B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

275 feet in 10 seconds =

27.5 feet per second
2.75 feet per second
275 feet per second
2,750 feet per second

Tags

TEKS.MATH.6.4B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tim's favorite peaches are $2.50 per pound at the local farmers’ market. She bought 3 pounds of the peaches. How much did she spend?

$6.00
$7.50
$5.00
$6.50

Tags

TEKS.MATH.6.4B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?

12 miles per hour
55 miles per hour
110 miles per hour
44 miles per hour

Tags

TEKS.MATH.6.4B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

In a certain apartment building, the ratio of tenants to cars is 3:5. If there are 30 tenants, how many cars are there?

35
60
18
50

Tags

TEKS.MATH.6.4B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?