
TEKS.MATH.6.4B
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve for x
Tags
TEKS.MATH.6.4B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Harry bought 25 pens for $1.00. Find the unit rate.
Tags
TEKS.MATH.6.4B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Maria can run 1 1⁄2 miles in 15 minutes. What is her miles per hour rate?
Tags
TEKS.MATH.6.4B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Jose swims 3 laps in a pool every 2 minutes. How long would it take him to swim 27 laps?
Tags
TEKS.MATH.6.4B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Jack jumps 40 times per 4 minutes. How many times does he jump per 1 minute?
Tags
TEKS.MATH.6.4B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which rate is equivalent to 15 miles per hour?
Tags
TEKS.MATH.6.4B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A baseball pitcher won 80% of the games he pitched. If he pitched 35 ballgames, how many games did he win?
28 games
50 games
35 games
30 games
Tags
TEKS.MATH.6.4B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
SOL 6.12
Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
Converting imperial measurements to metric and vice versa
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratio & Proportion
Quiz
•
6th Grade
16 questions
PROBLEMES MATEMÀTICS
Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
Grade 8 - 10.4 Interpreting Graphs
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
2KB H4 Statistiek
Quiz
•
6th Grade
15 questions
FAST Prep ( NSO and AR Benchmark
Quiz
•
6th Grade
20 questions
PH MATEMATIKA BAB 2 KD 3.3 (SESSION 2)
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
