
TEKS.MATH.6.4D
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Tags
TEKS.MATH.6.4B
TEKS.MATH.6.4D
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Tags
TEKS.MATH.6.4B
TEKS.MATH.6.4D
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mrs. Edgar bought an eight pack of bottled water for $4.00. What was the unit price for the water?
Tags
TEKS.MATH.6.4B
TEKS.MATH.6.4D
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?
Tags
TEKS.MATH.6.4B
TEKS.MATH.6.4D
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Jack jumps 40 times per 4 minutes. How many times does he jump per 1 minute?
Tags
TEKS.MATH.6.4B
TEKS.MATH.6.4D
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Andrew can run 60 meters in 6 seconds, how many meters can he run in 1 second?
Tags
TEKS.MATH.6.4B
TEKS.MATH.6.4D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The Upward Football League has 156 players on 12 teams. What is the unit rates of players to teams?
Tags
TEKS.MATH.6.4D
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
LA DIVISIONE
Quiz
•
5th - 8th Grade
16 questions
Test initial cls a 6 a
Quiz
•
6th Grade
15 questions
6E Quiz 2: Multiplying Multi-Digit Decimals
Quiz
•
6th Grade
20 questions
L'elevamento a potenza
Quiz
•
6th Grade
21 questions
6.EE Review
Quiz
•
6th Grade
15 questions
MATH TEST PREP-6TH GRADE
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Mental Maths 3
Quiz
•
4th - 6th Grade
20 questions
LCM and HCF
Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
