
TEKS.MATH.6.4D
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Abby can read 5 books in 16 hours. What is the unit rate in books per hour?
Tags
TEKS.MATH.6.4D
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Tags
TEKS.MATH.6.4B
TEKS.MATH.6.4D
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the slowest reading rate?
Tags
TEKS.MATH.6.4D
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Tags
TEKS.MATH.6.4B
TEKS.MATH.6.4D
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
Tags
TEKS.MATH.6.4B
TEKS.MATH.6.4D
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Tags
TEKS.MATH.6.4B
TEKS.MATH.6.4D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
Tags
TEKS.MATH.7.3A
TEKS.MATH.7.3B
TEKS.MATH.6.4D
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Term 3 Revision Challenge
Quiz
•
5th - 8th Grade
15 questions
Ulangan Harian Bilangan Rasional
Quiz
•
6th - 8th Grade
17 questions
Planning and Collecting Data
Quiz
•
6th - 7th Grade
16 questions
CBA 6 Review
Quiz
•
6th Grade
18 questions
H3 Assenstelsel en grafieken 1TH
Quiz
•
6th - 7th Grade
19 questions
Module 1 Review
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Final Exam BM 1Q SY24-25
Quiz
•
6th Grade
15 questions
La divisibilità
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
