
CCSS.Math.Content.5.NBT.B.7
Quiz
•
Mathematics
•
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
7 + (-14)
Tags
CCSS.Math.Content.5.NBT.B.7
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Lia and James went to the movies. The tickets are $3.00 each. Lia bought popcorn and a slushy for $8.50 together. James bought a slushy and nachos $12.00 together. How much money did they spend total?
Tags
CCSS.Math.Content.5.NBT.B.7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
26.9 ÷ 10
Tags
CCSS.Math.Content.5.NBT.B.7
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Marsha bought a birthday card for $2.86 and a pen for $1.57. She paid with a $20 bill. How much change should Marsha have received?
$15.57
$24.43
$17.77
$16.57
Tags
CCSS.Math.Content.5.NBT.B.7
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Big Money Pedro bought a steak that weighs 1.4 pounds. The price is $4.50 per pound. How much does the steak cost?
Tags
CCSS.Math.Content.5.NBT.B.7
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store sells a package of 12 trading cards for $4.56. What is the unit price per card?
Tags
CCSS.Math.Content.5.NBT.B.7
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
94 - 4.8 =
Tags
CCSS.Math.Content.5.NBT.B.7
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
0 questions
CCSS.Math.Content.6.EE.B.8
Quiz
•
0 questions
CCSS.Math.Content.3.MD.D.8
Quiz
•
0 questions
CCSS.Math.Content.3.NBT.A.1
Quiz
•
0 questions
CCSS.Math.Content.5.NBT.B.7
Quiz
•
0 questions
TEKS.MATH.9-12.II.C.1
Quiz
•
0 questions
CCSS.Math.Content.6.EE.B.5
Quiz
•
0 questions
TEKS.ELA.4.6F
Quiz
•
0 questions
CCSS.Math.Content.3.OA.A.3
Quiz
•
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Place Value
Quiz
•
KG - 3rd Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 5 & 6
Quiz
•
KG
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapter 7
Quiz
•
KG
17 questions
Unit 2 Review
Quiz
•
KG
10 questions
Function or Relation?
Quiz
•
KG - University
30 questions
Solving Systems of Equations
Quiz
•
KG - University
