
TEKS.MATH.6.3E
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
x/5 = 100
Tags
TEKS.MATH.6.3E
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
472 students are going on a field trip. 120 students will be returning home and the rest will be spending the night in cabins. If a cabin sleeps 8 people, how many cabins need to be rented?
Tags
TEKS.MATH.6.3E
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
To square a number is to use what mathematical operation?
Tags
TEKS.MATH.6.3D
TEKS.MATH.6.3E
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If you multiply 0.73 by 2.52, how many times would you move the decimal?
Tags
TEKS.MATH.6.3E
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 sec • 1 pt
4 X 6
Tags
TEKS.MATH.6.3E
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?
Tags
TEKS.MATH.6.4B
TEKS.MATH.6.4D
TEKS.MATH.6.4C
TEKS.MATH.6.3E
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
13.5 ÷ 5
2.7
4527
.27
4.7
Tags
TEKS.MATH.6.3E
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Ratios & Proportions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Sistema de Numeração
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Matematicas segundo
Quiz
•
1st - 6th Grade
21 questions
Latihan Review Lingkaran
Quiz
•
6th Grade
20 questions
PENILAIAN TENGAH SEMESTER 1
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Using Negative numbers
Quiz
•
6th - 7th Grade
17 questions
01小數與分數的計算(複習)
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Áreas e perímetros de Figuras Planas
Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
