TEKS.MATH.6.3E

TEKS.MATH.6.3E

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

% klasa 3 zsz (25 min.)

% klasa 3 zsz (25 min.)

1st - 6th Grade

20 Qs

Decimal to fraction  and vice versa

Decimal to fraction and vice versa

6th Grade

20 Qs

(三年级) 数据处理

(三年级) 数据处理

1st - 12th Grade

16 Qs

MATH-6 REVIEW

MATH-6 REVIEW

6th Grade

15 Qs

Conversions

Conversions

6th Grade

19 Qs

Giải bài toán bằng cách lập phương trình

Giải bài toán bằng cách lập phương trình

6th - 9th Grade

20 Qs

Latihan SPLDV

Latihan SPLDV

6th - 8th Grade

17 Qs

المستطيل - رياضيات 2

المستطيل - رياضيات 2

3rd - 12th Grade

15 Qs

TEKS.MATH.6.3E

TEKS.MATH.6.3E

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

TEKS
MATH.6.3E, MATH.6.3D, MATH.6.4B

+3

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

x/5 = 100

20
100
500
1000

Tags

TEKS.MATH.6.3E

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

472 students are going on a field trip.  120 students will be returning home and the rest will be spending the night in cabins. If a cabin sleeps 8 people, how many cabins need to be rented?

4 cabins
44 cabins
59 cabins
74 cabins

Tags

TEKS.MATH.6.3E

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

To square a number is to use what mathematical operation?

Division
Subtraction
Multiplication
Addition

Tags

TEKS.MATH.6.3D

TEKS.MATH.6.3E

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you multiply 0.73 by 2.52, how many times would you move the decimal?

2
3
4
5

Tags

TEKS.MATH.6.3E

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 sec • 1 pt

4 X 6

24
20
8
4

Tags

TEKS.MATH.6.3E

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Four pounds of bananas cost $6.  What is the cost per pound of bananas?

$24 per pound
$1.50 per pound
$1 per pound
$6 per pound

Tags

TEKS.MATH.6.4B

TEKS.MATH.6.4D

TEKS.MATH.6.4C

TEKS.MATH.6.3E

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

13.5 ÷ 5

2.7

4527

.27

4.7

Tags

TEKS.MATH.6.3E

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?