TEKS.MATH.6.3E

TEKS.MATH.6.3E

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

CCSS.Math.Content.HSF.BF.A.1

CCSS.Math.Content.HSF.BF.A.1

CCSS.ELA.Content.W.7.4

CCSS.ELA.Content.W.7.4

Scratch basics BIl.

Scratch basics BIl.

Four Operations with Negative Numbers

Four Operations with Negative Numbers

PF - Unit 6: Investing Strategies & Exponential Functions

PF - Unit 6: Investing Strategies & Exponential Functions

TEKS.ELA.7.10D

TEKS.ELA.7.10D

Taxes Unit Vocabulary (NGPF)

Taxes Unit Vocabulary (NGPF)

TEKS.MATH.6.3E

TEKS.MATH.6.3E

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

TEKS
MATH.6.3E, MATH.6.3D, MATH.6.4D

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

6 x 5=

36
25
30
32

Tags

TEKS.MATH.6.3E

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 sec • 1 pt

3 X 3

9
6
12
4

Tags

TEKS.MATH.6.3E

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?

$1.30
$6.50
$13.00
$0.65

Tags

TEKS.MATH.6.3E

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

1 ¼ × 2 ¾ =

3 7/16
1/2
3/16
4 1/4

Tags

TEKS.MATH.6.3E

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Multiply these fractions

1 1/3 
1 6/18
24 / 18
12 / 9

Tags

TEKS.MATH.6.3E

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 sec • 1 pt

6x5

30
35
36
31

Tags

TEKS.MATH.6.3D

TEKS.MATH.6.3E

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

9.6 x 4 =

3.84
37.4
38.4
3.74

Tags

TEKS.MATH.6.3E

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?