TEKS.MATH.6.3E

TEKS.MATH.6.3E

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

TEKS.MATH.8.10B

TEKS.MATH.8.10B

CCSS.Math.Content.4.MD.A.2

CCSS.Math.Content.4.MD.A.2

Complementary Angles

Complementary Angles

TEKS.MATH.9-12.II.C.1

TEKS.MATH.9-12.II.C.1

Physics Magnetism 9th Grade

Physics Magnetism 9th Grade

TEKS.MATH.6.3E

TEKS.MATH.6.3E

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

TEKS
MATH.6.3E, MATH.6.3D, MATH.6.4B

+1

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Calculate
7.8÷0.03

2.6
26
260
.26

Tags

TEKS.MATH.6.3E

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?

$1.30
$6.50
$13.00
$0.65

Tags

TEKS.MATH.6.3E

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

3.4 x 9

305
.305
30.5
27.9

Tags

TEKS.MATH.6.3E

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

8x4

36
32
24
40

Tags

TEKS.MATH.6.3D

TEKS.MATH.6.3E

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

45.1 x 7

31.57
315.7
3,157
3.157

Tags

TEKS.MATH.6.3E

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

2.8 ÷ 0.4

7
0.7
0.07
70

Tags

TEKS.MATH.6.3E

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

2.4 ÷ 4

6
0.6
0.96
8

Tags

TEKS.MATH.6.3E

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?