
1.1-1.3 Math 7 Review
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+2
Standards-aligned
Annie Yamamoto
Used 12+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
24 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Lisa bought 2 1/2 pounds of bird seed for $16. What is the cost per pound?
$6.40
$6.50
$6.60
$6.70
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 3 pts
Which town has the MOST people per square mile? (Hint: Divide the population by the square miles)
Town A
Town B
Town C
Town D
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 3 pts
Which town has the FEWEST people per square mile? (Hint: Divide the population by the square miles)
Town A
Town B
Town C
Town D
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is the ratio of 24 to 36 in simplest form?
2:3
3:4
4:5
2:5
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a car travels 150 miles in 3 hours, what is the unit rate in miles per hour?
50 mph
45 mph
55 mph
60 mph
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A bag of apples weighs 4.5 pounds and costs $9. What is the cost per pound?
$2.00
$2.50
$2.75
$3.00
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a train travels 300 miles in 5 hours, what is the average speed of the train in miles per hour?
60 mph
55 mph
65 mph
70 mph
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
P1 SPM MATH 2022 set 1
Quiz
•
11th Grade
20 questions
Unit 05 - Create and use databases
Quiz
•
University
19 questions
Sega Ments
Quiz
•
10th Grade
20 questions
Teaching Approaches and Math Concepts
Quiz
•
University
20 questions
Exploring Linear Equations and Lines
Quiz
•
10th Grade - University
20 questions
TOA CAH SOH
Quiz
•
8th Grade
20 questions
LATIHAN SOAL 1
Quiz
•
9th Grade
22 questions
Graphical Displays
Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
