1.1-1.3 Math 7 Review

1.1-1.3 Math 7 Review

7th Grade

24 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

G12_Math+for+Bus+Eco_Term+Exam_Mock+Test

G12_Math+for+Bus+Eco_Term+Exam_Mock+Test

12th Grade

20 Qs

Circles

Circles

7th - 8th Grade

20 Qs

la percentuale

la percentuale

7th Grade

20 Qs

Math 7-Circles Unit Test

Math 7-Circles Unit Test

7th Grade

20 Qs

NUMBER SYSTEM,POLYNOMIALS,LINES AND ANGLES

NUMBER SYSTEM,POLYNOMIALS,LINES AND ANGLES

9th Grade

20 Qs

Real Life Graphs

Real Life Graphs

8th Grade

20 Qs

2- Intro to Right Triangle Trigonometry

2- Intro to Right Triangle Trigonometry

9th Grade

20 Qs

Year 10 ANGLES Quiz - TAWA COLLEGE

Year 10 ANGLES Quiz - TAWA COLLEGE

4th - 9th Grade

20 Qs

1.1-1.3 Math 7 Review

1.1-1.3 Math 7 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2A, 7.RP.A.1

+2

Standards-aligned

Created by

Annie Yamamoto

Used 12+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

24 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Lisa bought 2 1/2 pounds of bird seed for $16. What is the cost per pound?

$6.40

$6.50

$6.60

$6.70

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 3 pts

Media Image

Which town has the MOST people per square mile? (Hint: Divide the population by the square miles)

Town A

Town B

Town C

Town D

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 3 pts

Media Image

Which town has the FEWEST people per square mile? (Hint: Divide the population by the square miles)

Town A

Town B

Town C

Town D

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What is the ratio of 24 to 36 in simplest form?

2:3

3:4

4:5

2:5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If a car travels 150 miles in 3 hours, what is the unit rate in miles per hour?

50 mph

45 mph

55 mph

60 mph

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A bag of apples weighs 4.5 pounds and costs $9. What is the cost per pound?

$2.00

$2.50

$2.75

$3.00

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If a train travels 300 miles in 5 hours, what is the average speed of the train in miles per hour?

60 mph

55 mph

65 mph

70 mph

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?