Should I Multiply or Divide?

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
Standards-aligned
Morgan Young
Used 4+ times
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Julie and her friends want to go to Maple Point Amusement Park this summer. Each ticket costs $39.99. If 5 people are going, how much will the tickets cost in all?
Would you multiply or divide?
Multiply
Divide
Tags
CCSS.7.EE.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Growing up, Mrs. Reeder's favorite book was The Adventures of Tom Sawyer. Now that she is a teacher, she buys 25 copies to read with her class. If each book costs $7.19, how much does Mrs. Reeder spend?
Would you multiply or divide?
Multiply
Divide
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Cora is bringing donuts to work as a treat for her co-workers. She buys 12 donuts for $9.96. How much does each donut cost?
Would you multiply or divide?
Multiply
Divide
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
John drove to visit his grandmother. To get there, he drove 157.5 miles on the highway and a few miles further on city streets. The highway part of his drive took him 2.5 hours. If John drove at a steady pace, how fast did he drive on the highway?
Would you multiply or divide?
Multiply
Divide
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Grace is having a slumber party and wants to download some movies to watch with her friends. Each movie download costs $4.99. If Grace downloads 3 movies, how much money does it cost?
Would you multiply or divide?
Multiply
Divide
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Dwayne buys a new smartphone for $719.76. He agrees to pay for it monthly, with 24 equal payments. How much does he pay each month for the smartphone?
Would you multiply or divide?
Multiply
Divide
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Carly is buying deli meat for her lunches this week. Turkey is on sale for $5.80 per pound. If Carly buys 1.25 pounds of turkey, how much money does she spend?
Would you multiply or divide?
Multiply
Divide
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
17 questions
Matching Key Words for Expressions and Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Solving One-Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
12 questions
Multiply & Divide Positive Rational Numbers

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Multiply and Divide Fraction Word Problems

Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
Multiply & Divide Decimals Word Problems

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Decimal Word Problems - Choose Operation

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Four Operations Review

Quiz
•
5th - 6th Grade
16 questions
Multiplying and Dividing Fractions Word Problems

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade