Should I Multiply or Divide?

Should I Multiply or Divide?

6th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7th Grade Math Review Equations

7th Grade Math Review Equations

6th - 7th Grade

13 Qs

How Would You Solve Me?

How Would You Solve Me?

5th - 6th Grade

10 Qs

Multiplying and Dividing Fractions Word Problems

Multiplying and Dividing Fractions Word Problems

6th Grade

15 Qs

Dividing Decimals

Dividing Decimals

5th - 6th Grade

12 Qs

Decimal Division

Decimal Division

6th Grade

16 Qs

Review 2: Whole Number Operations

Review 2: Whole Number Operations

4th - 6th Grade

10 Qs

Solving Equations (One-Step)

Solving Equations (One-Step)

6th Grade

13 Qs

Decimal Operations

Decimal Operations

6th Grade

10 Qs

Should I Multiply or Divide?

Should I Multiply or Divide?

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

CCSS
6.NS.B.3, 7.EE.B.3, 3.OA.D.8

Standards-aligned

Created by

Morgan Young

Used 4+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Julie and her friends want to go to Maple Point Amusement Park this summer. Each ticket costs $39.99. If 5 people are going, how much will the tickets cost in all?

Would you multiply or divide?

Multiply

Divide

Tags

CCSS.7.EE.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Growing up, Mrs. Reeder's favorite book was The Adventures of Tom Sawyer. Now that she is a teacher, she buys 25 copies to read with her class. If each book costs $7.19, how much does Mrs. Reeder spend?

Would you multiply or divide?

Multiply

Divide

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Cora is bringing donuts to work as a treat for her co-workers. She buys 12 donuts for $9.96. How much does each donut cost?

Would you multiply or divide?

Multiply

Divide

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

John drove to visit his grandmother. To get there, he drove 157.5 miles on the highway and a few miles further on city streets. The highway part of his drive took him 2.5 hours. If John drove at a steady pace, how fast did he drive on the highway?

Would you multiply or divide?

Multiply

Divide

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Grace is having a slumber party and wants to download some movies to watch with her friends. Each movie download costs $4.99. If Grace downloads 3 movies, how much money does it cost?

Would you multiply or divide?

Multiply

Divide

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Dwayne buys a new smartphone for $719.76. He agrees to pay for it monthly, with 24 equal payments. How much does he pay each month for the smartphone?

Would you multiply or divide?

Multiply

Divide

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Carly is buying deli meat for her lunches this week. Turkey is on sale for $5.80 per pound. If Carly buys 1.25 pounds of turkey, how much money does she spend?

Would you multiply or divide?

Multiply

Divide

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?