Ratios, Rates, & Proportions Unit Review

Ratios, Rates, & Proportions Unit Review

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Review 11/18

Review 11/18

6th - 7th Grade

15 Qs

Decimals Multiplication and Division

Decimals Multiplication and Division

7th Grade

13 Qs

Two-Way Tables

Two-Way Tables

7th - 8th Grade

10 Qs

Math Challenge

Math Challenge

6th - 8th Grade

12 Qs

Triangles ,grade 7

Triangles ,grade 7

7th Grade

10 Qs

EOY Review

EOY Review

7th Grade

10 Qs

Solve 2-step equations with integers

Solve 2-step equations with integers

7th - 8th Grade

12 Qs

volume of triangular prism

volume of triangular prism

6th - 7th Grade

12 Qs

Ratios, Rates, & Proportions Unit Review

Ratios, Rates, & Proportions Unit Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Hard

7.4.D, 7.4.B, 7.4.E

+1

Standards-aligned

Created by

Cindy Armstrong

Used 10+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

5 mins • 10 pts

  1. Which set of ratios are equivalent to 4:5?

  2. Choose all that apply.

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Tags

7.4.D

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 10 pts

A can of soup has a volume of 12 ounces and costs $3.99. What is the cost per ounce of soup?

$0.30

$0.33

$0.35

$0.39

Tags

7.4.D

7.4.B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 10 pts

Which of these represents the distance a jaguar can jump when leaping from the ground at 4 feet per second?

Media Image

In 2 seconds a jaguar can leap 10 feet in the air.

Media Image

Y = 4X

Tags

7.4.D

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 10 pts

Romeo pays $110 for 14 Pokemon cards. What is the price per card?

Show your work on paper.

Tags

7.4.D

7.4.B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 10 pts

A cheetah travels across the plains at a speed of 70 mph. Which representation shows the distance a cheetah travels?

Media Image

A cheetah will travel 210 miles in 3 hours.

  1. Y = x + 70, where x represents the distance in miles

Media Image

Tags

7.4.D

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 10 pts

Scott buys 14 pounds of rice. One kilogram is about 2.2 pounds. Which measurement best represents the number of kilograms of rice?

5.7 kilograms

6.2 kilograms

6.4 kilograms

7 kilograms

Tags

7.4.D

7.4.E

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 10 pts

Takis cost $1.89 per bag. Which equation best represents y, the total cost of x bags of Takis?

x = 1.89y

y = 1.89x

x = 1.89 + y

y = 1.89 + x

Tags

7.4.D

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?