Ratios, Rates, & Proportions Unit Review
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+1
Standards-aligned
Cindy Armstrong
Used 10+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
5 mins • 10 pts
Which set of ratios are equivalent to 4:5?
Choose all that apply.
Which set of ratios are equivalent to 4:5?
Choose all that apply.
Tags
7.4.D
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 10 pts
A can of soup has a volume of 12 ounces and costs $3.99. What is the cost per ounce of soup?
$0.30
$0.33
$0.35
$0.39
Tags
7.4.D
7.4.B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 10 pts
Which of these represents the distance a jaguar can jump when leaping from the ground at 4 feet per second?
In 2 seconds a jaguar can leap 10 feet in the air.
Y = 4X
Tags
7.4.D
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
5 mins • 10 pts
Romeo pays $110 for 14 Pokemon cards. What is the price per card?
Show your work on paper.
Tags
7.4.D
7.4.B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 10 pts
A cheetah travels across the plains at a speed of 70 mph. Which representation shows the distance a cheetah travels?
A cheetah will travel 210 miles in 3 hours.
Y = x + 70, where x represents the distance in miles
Tags
7.4.D
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 10 pts
Scott buys 14 pounds of rice. One kilogram is about 2.2 pounds. Which measurement best represents the number of kilograms of rice?
5.7 kilograms
6.2 kilograms
6.4 kilograms
7 kilograms
Tags
7.4.D
7.4.E
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 10 pts
Takis cost $1.89 per bag. Which equation best represents y, the total cost of x bags of Takis?
x = 1.89y
y = 1.89x
x = 1.89 + y
y = 1.89 + x
Tags
7.4.D
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
7G Math HW#15: Lesson 6.6 and 6.7
Quiz
•
7th Grade
10 questions
MGSE.7.G2 (Triangles)
Quiz
•
KG - University
7 questions
7th Grade Equations Review
Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Visual Sequences
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Math Week Quiz Competition Preliminary Round
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Polynomials with Fractions Quiz
Quiz
•
7th Grade
15 questions
7th Grade Math - Test Review (Algebra)
Quiz
•
7th Grade
15 questions
KUASA TIGA DAN PUNCA KUASA TIGA
Quiz
•
7th - 9th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Slope Intercept Form
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Solving 2-step equations
Quiz
•
7th Grade
